Břeclavský okresní soud potrestal někdejší pohraničníky komunistického Československa Zdeňka Paláska a Lubomíra Kratochvíla tříletým vězením s podmíněným odkladem na tři roky za to, že před 35 roky zorganizovali zavlečení Jaromíra Masaříka coby emigranta z Rakouska do Československa.
Pokud se proti verdiktu odvolají, bude se kauzou muset zabývat Krajský soud Brno. Na rozsudek v tomto případě se čekalo mnoho let. Obecné soudy se totiž domnívaly, že je skutek promlčen. To ale odmítl Nejvyšší soud, který přikázal vynést verdikt.
S dvojicí byl stíhán i někdejší vojín Josef Šoustek. Soud jej ale zprostil obvinění, a tak na rozdíl od bývalých nadřízených nebyl potrestán za zneužití pravomoci veřejného činitele.
Masařík čekal 2. května 1972 na rakouské straně přechodu Mikulov-Drasenhofen na manželku, která se vracela z návštěvy rodičů v Brně. Vojín základní služby Josef Šoustek jej vylákal do prostoru kontrolní hlídky na území Československa.
Další dva muži, šéf oddělení pasové kontroly Zdeněk Palásek a jeho zástupce Lubomír Kratochvíl, služebním autem zablokovali Masaříkův vůz. Emigrant se zalekl a začal utíkat. Šoustek jej dvěma výstřely ze samopalu zasáhl do kotníku a stehna.
Stalo se to v okamžiku, kdy už byl Masařík více než 200 metrů na rakouské straně hranice. Trojice pohraničníků zraněného Masaříka vtáhla zpět do Československa. Ve vazbě byl obviněn z pokusu o vraždu. Vykonstruované trestní stíhání skončilo po sedmi měsících a muž byl dopraven do Španělska.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist