radar-cz-192-128.jpgDnešní mezinárodní konference odpůrců amerického radaru v Březnici na Příbramsku se zúčastnilo více než 100 delegátů ze 16 evropských zemí, 86 starostů z České republiky a zástupci několika mezinárodních mírových organizací. Svou podporu jim videopozdravem vyjádřil i starosta Hirošimy Tadatoši Akiba, jenž se měl původně zúčastnit osobně, a dopisem londýnský starosta Ken Livingston.

"Silně podporuji kampaň proti základně. Češi by měli mít právo rozhodnout o tom, co bude stát na jejich území," přečetli organizátoři setkání z dopisu, jenž jim adresoval londýnský starosta. V podobném duchu vyznívalo i videoposelství Akiby, který řekl, že o situaci v Brdech se velmi zajímá.

Ve zcela zaplněném sále sklidilo největší ohlas vystoupení starosty Trokavce Jana Neorala. Právě v Trokavci, který leží dva kilometry od plánované základny, se letos v březnu konalo první místní referendum kvůli radaru. "Jsem hrdý na tu necelou stovku občanů naší vesnice, kteří se jako první postavili proti vládní aroganci," uvedl svůj emotivní projev Neoral. Podle něj radar zbytečně vyprovokuje další závody ve zbrojení.

Je to souboj Davida s Goliášem, říká starosta Trokavce

"V místních referendech se drtivá většina obyvatel vyjádřila proti radaru, ale vláda si to i tak dovolí ignorovat," řekl starosta. Pak vztyčil prostředníček a řekl: "To je vzkaz představitelů vlády občanům." Boj proti radaru poté přirovnal k souboji Davida s Goliášem. "Všichni víme, jak tento souboj skončil," dodal starosta.

Neoral je mimo jiné členem koalice Starostové za mír, jejíž předseda Pol D´Huyvetter vyzval ostatní přítomné starosty, aby se členy stali i oni. K 1. říjnu sdružovala koalice 1793 starostů z celého světa. Také D´Huyvetter považuje radar, stejně jako všichni ostatní řečníci, za problém celého světa, ne jen ČR. Svou řeč doprovodil i prezentací ničivosti jaderných zbraní za pomoci kbelíku a rachotících železných kuliček, čímž se mu podařilo přítomné velmi pobavit.

Konference pokračuje až do večera šesti workshopy. Na závěr se účastníci sejdou před budovou Kulturního domu v Březnici, aby za pomoci svící vytvořili znak míru. Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš ocenil, že pozvání na konferenci přijalo tolik zahraničních hostů. "Je vidět, že tu nejde už jen o problém ČR. Jsme rádi, že o nás v zahraničí vědí, a byli bychom ještě raději, kdyby se o dnešním setkání jednou psalo v učebnicích dějepisu," dodal mluvčí.

Česká vláda v současnosti vyjednává s Američany o možnosti postavit v Brdech protiraketový radar. Většina lidí je podle sociologických průzkumů proti radaru. Ten mají umožnit dvě prezidentské smlouvy, které podléhají souhlasu parlamentu.

To, zda radar v Česku bude, není zatím jisté. Washington chce konečné rozhodnutí slyšet příští rok, protiraketový systém má podle Američanů chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist