narodni-knihovna-192-128.jpg"Vláda má dvě priority, a navazuje tak na vládu Jiřího Paroubka. Těmi jsou Národní muzeum a Klementinum. Knihovna tam není a není ani rozpočtově krytá," napsal premiér Mirek Topolánek. Podle mluvčí vlády Jany Bartošové je výstavba knihovny záležitostí ministerstva kultury.

Stavba knihovny bude důvod, proč se příští týden sejdou pražský primátor Pavel Bém (ODS) a ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Bém údajně předloží Ježkovi seznam konkrétních míst, na nichž by objekt mohl vyrůst. Původně měla budova vytvořená podle návrhu architekta Jana Kaplického stát na Letné, teď uvažuje Praha například o Strahově.

Knihovna musí být na dostupné lokaci

O Strahově, konkrétně místě blízko Stadionu Evžena Rošického a vysokoškolských kolejí, se podle pražského radního pro územní rozvoj Martina Langmajera (ODS) uvažuje kvůli tomu, že okrajové části města nejsou pro knihovnu vhodné. Budova musí být v dosahu vysokých škol blízko centra, prohlásil radní. Bém již dříve hovořil o pankrácké pláni, Proseku a Letňanech. Mezi další možná místa patří třeba Stodůlky.

O tom, zda bude na Letné stát knihovna podle Kaplického návrhu, který vzešel z mezinárodní soutěže, se začalo spekulovat minulý týden. Proti návrhu je většina městských zastupitelů ODS včetně Béma. Langmajer dnes novinářům řekl, že návrh Jana Kaplického určený pro Letnou pravděpodobně nebude možné přesunout. Zřejmě to totiž zakazují směrnice Mezinárodní unie architektů (UIA).

Hlavní důvod zamítnutí bude zřejmě problém s pozemky

Podle představitelů města zasahuje vítězná studie i na jiné pozemky na Letné, než které loni v březnu zastupitelé schválili pro prodej Národní knihovně. Ani výstavba budovy na schválených parcelách by však údajně nebyla možná, protože by nebyly splněny podmínky města pro prodej parcel. Knihovna by totiž kolidovala s již zahájenou stavbou vnitřního automobilového okruhu, upozornil dnes primátorův náměstek Pavel Klega (ODS).

Národní knihovna chce stavbou své druhé budovy řešit zejména prostorové problémy. Pokud podle ředitele Ježka nevznikne nová stavba, nastane po roce 2010 kolaps knihovny z kapacitních důvodů. Do nové budovy by se měly přestěhovat novodobé knihovní fondy v počtu milionů kusů. V Klementinu mají zůstat historické fondy, tedy knihy a tisky do roku 1801.