gross_standa01_192x128.jpgI když je Stanislav Gross jen řadovým členem ČSSD očekává předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek vysvětlení jeho situace v souvislosti s kauzou odkupu a prodeje akcii Moravia Energo. "Gross není funkcionářem jehož povinností by bylo podle principu presumpce viny vše buď vysvětlit nebo odstoupit z funkce," uvádí Paroubek ve své tiskové zprávě vydané k této otázce. Vedení sociální demokracie je proto podle něj odkázáno buď na jeho vysvětlení anebo výsledky prověřování ze strany kompetentních orgánů.

"Musím s lítostí konstatovat, že mi Stanislav Gross dosud nepodal vysvětlení, a proto se k jeho aktuální situaci nemohu podrobně vyjádřit. Vyzývám proto Stanislava Grosse, aby se ke své situaci v době co nejkratší vyjádřil s tím, že vedení ČSSD očekává výsledek údajně vedeného policejního vyšetřování v této věci," píše se dále ve zprávě.

Paroubek zdůrazňuje, že presumpce viny a její princip, který se podle něho v řadách sociální demokracie důrazně aplikuje, platí pro každého. "Pro Jiřího Paroubka, a stejně tak pro Stanislava Grosse," doslova uvedl.

Gross: Informace jsem policii již předal

Stanislav Gross policii informace a dokumenty o koupi akcií společnosti Moravia Energo poskytl podle svých slov minulý týden. Nadále trvá na tom, že se jednalo o čistě obchodní záležitost, při níž nebyly porušeny žádné právní předpisy. Opět zdůraznil, že ho vzhledem k uzavřeným smlouvám váže povinnost mlčenlivosti.

Dále tvrdí, že všechny transakce ohledně akcií se uskutečnily bankovními převody, a jsou tedy dostatečně průhledné a dohledatelné.

Grossův obchod prověřuje policie, protože kvůli nákupu akcií čelí bývalý premiér trestnímu oznámení. Podal ho provozovatel protikorupční linky Jiří Jehlička. Ten se domnívá, že Gross mohl při nákupu akcií zneužít informace, jež měl jako představitel státu k dispozici.