Zatímco Albert Gore se stal symbolem snah o zpomalení změn podnebí, Václav Klaus jeho názory označuje za falešné. Považuje je za větší hrozby než globální oteplování samo. Prezident v pátečním prohlášení uvedl, že rozhodnutí Nobelova výboru je jeho rozhodnutím, k němuž nemá ani on, ani kdokoliv jiný co dodávat. Je ale podle svých slov poněkud překvapen, že Al Gore dostal cenu za mír, "protože souvislost mezi jeho aktivitami a světovým mírem je nejasná a nezřetelná". "Spíše se zdá, že Goreovo zpochybňování základních stavebních kamenů současné civilizace míru příliš nepřidává," uvedl Klaus v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí Hradu Petr Hájek.

 

Podobně kritický ke Goreovi je i současný americký prezident George Bush. Navzdory tomu v pátek Bílý dům laureátovi k získání prestižního ocenění poblahopřál. Velmi radikální byl ekonomický exporadce ruského prezidenta Andrej Illarionov. Podle něj jde o "nejhorší výběr za celou dobu existence" těchto cen. Nynější Nobelova cena za mír prý byla udělena za "výzvu k řešení neexistujících problémů nikoli mírovým, ale násilným způsobem".

 

V ČR i celém světě přesto na udělení ceny převažují pozitivní reakce

 

Podle českého ministra životního prostředí a šéfa zelených Martina Bursíka Gore "jako viceprezident Spojených států vložil veškerou autoritu do propagace ochrany klimatu a udělal pro prosazení tématu nejvíc ze všech politiků". I Klausův předchůdce v úřadu Václav Havel považuje rozhodnutí Nobelova výboru za neobyčejně šťastnou volbu, protože je v zájmu světa a jeho budoucnosti naslouchat podobným hlasům.

 

Předseda Evropské komise José Barroso označil práci Alberta Gorea a mezivládního panelu za inspiraci pro politiky i prosté lidi. Podobně reagoval také britský ministerský předseda Gordon Brown. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzdvihl výsledky činnosti Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), díky nimž "bylo potvrzeno bez jakýchkoli pochyb, že ke změnám klimatu dochází a značná část z nich je způsobena lidským počínáním".

 

Nobelova cena za mír oceňuje ekology

 

Práce, kterou panel i Gore udělali, skvělé ocenění rozhodně zaslouží, myslí si Vojtěch Kotecký z ekologické organizace Hnutí Duha.Spolu s Nobelovou cenou, kterou před třemi lety získala keňská bojovnice za životní prostředí Wangari Maathaiová, je podle Koteckého páteční rozhodnutí ilustrací toho, že zeleň v krajině či množství skleníkových plynů mohou být pro život lidí v rozvojových zemích stejně důležité jako mír a demokracie.

 

I týdeník The Economist v reakci na udělení ceny za mír poznamenal, že dva ze tří předcházejících laureátů "neměli s mírem nic společného". V roce 2004 vyhrála Maathaiová, která sází stromy, a loni Muhammad Júnus a jeho banka Grámín poskytující Bangladéšanům malé půjčky. Výbor se zjevně rozhodl cenu znovu definovat jako ocenění za snahu vylepšit svět "blíže neurčeným způsobem".  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist