Sociální demokraté a komunisté na dnešním jednání komise parlamentních stran k důchodové reformě předložili ministrovi práce a sociálních věcí Petru Nečasovi (ODS) své výhrady k první etapě změn penzijního systému. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ČTK řekl, že nyní budou čekat, jakým způsobem ministr připomínky opozice zapracuje do návrhu zákona. Nečas chce normu předložit vládě do konce letošního roku, a to teprve po dosažení širší politické shody.

Ministr počítá mimo jiné s dalším postupným zvyšováním důchodového věku na 65 let do roku 2030, s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let, s úpravou invalidních důchodů, se zavedením souběhu důchodu a výdělku a se zrušením studia jako náhradní doby pojištění. Nyní se studium zahrnuje do nároku na důchod, pojistné se za ně ale neodvádí.

Sobotka připomněl, že sociální demokracie nesouhlasí například s prodloužením povinné doby pojištění na 35 let či s vyřazením studia z náhradních dob. Lidi, kteří by přišli o práci v předdůchodovém věku, by měli mít podle nejsilnější opoziční strany možnost odejít do předčasného důchodu.

Komunisté tvrdí, že ujišťování vládní koalice o tom, že má zájem na široké politické shodě na reformě, je pouhá "hra na demokracii". Komunistický člen komise Miroslav Opálka argumentuje tím, že průměrná doba dožití je v tuzemsku o šest či sedm let nižší než v některých vyspělých zemích, přičemž Češi stráví ročně v práci víc času než lidé v jiných státech. Argumentovat tím, že hranice 65 let pro odchod do penze je jinde obvyklá, je tedy podle něj chybné.