Pražský magistrát tvrdí, že nemohl zakázat pochod ulicemi bývalé židovské čtvrti plánovaný na 10. listopadu, tedy na výročí tzv. křišťálové noci. Hospodářské noviny (HN) upozornily, že jako organizátor akce se nahlásili Mladí národní demokraté, kteří protest oficiálně svolali jako "protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku". Podle HN za organizátory stojí krajně pravicový Národní odpor. (Více ZDE)

"V uvedeném případě jde o akci deklarovanou jako demonstrace proti české účasti na okupaci Iráku. Z hlediska práva je to důvod legální, neumožňující zákaz demonstrace," reagoval pro ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Magistrát bude postupovat tak, že úředníci zakážou akci přímo na místě v případě, že bude porušen zákon, dodal.

Pořadatelem pochodu je údajně Erik Sedláček. Podle magistrátu není podstatné, že je s ním jako žadatel spojován člověk, kterého další lidé označují za aktivistu neonacistického hnutí.

Praxe podle Wolfa také ukázala, že jen teoretická je možnost zakázat pochody kvůli ohrožení bezpečnosti dopravy a účastníků akce. "Praha to již vyzkoušela, pořadatelé se obrátili na soud a Praha spor prohrála," připomněl Wolf. Stalo se tak třeba u dvou pochodů iniciativy Ne základnám.

"Na tuto hru už Praha nehodlá přistupovat. Bude se snažit postupovat tak, že demonstrace, jejichž oznámený účel vyhoví zákonu, nebude zakazovat předem," reagoval Wolf na skutečnost, že někteří organizátoři protestů chtějí v případě zákazu získat pozornost médií.

Na shromáždění budou důsledně chodit úředníci, kteří je v případě překročení zákona na místě zakážou, dodal.

Listopadový pochod má vést ulicemi Břehová, Maiselova, U Starého hřbitova, Široká, Žatecká a Platnéřská na náměstí Franze Kafky. Svolavatelé očekávají, že se sejde asi 150 lidí.