klaus_global_192x128.jpgVystoupení prezidenta České republiky Václava Klause v New Yorku při OSN k tématu globálního oteplování sbírá podle očekávání negativní ohlasy. Mezi kritiky jeho projevu se objevili ekologičtí aktivisté i předsedové politických stran.

Jako Klausův zasvěcený kritik se mezi prvními nechal slyšet předseda Strany zelených Martin Bursík, podle kterého byl český prezident na půdě OSN se svým názorem osamocený. "Bál jsem se trochu více, musím říci. Myslím si, že pan prezident pod tíhou osamění přece jen trochu zmírnil, tak doufejme, že ty škody budou přeci jen menší, než jsme předvídali," kvitoval Bursík fakt, že Klaus slevil z radikálnosti původně plánovaného projevu.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar naopak míní, že Klausův projev české zájmy a pověst neohrozí. "Zatímco některé státy více dbají na tématiku globálního oteplování, některé rozvojové země, země třetího světa, se naopak velmi bojí toho, jakým způsobem mohou být jejich trhy, energetiky, rozvoj regulovány právě obavou z globálního oteplování," řekl České televizi.

Svoboda je ohrožena popíráním problému, kritizoval Paroubek

Prezidentovi uštědřil políček předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek "Ano, pane prezidente Klausi, je ohrožena svoboda. Ale nikoliv řešením problému změn klimatu, ale jeho přehlížením či popíráním," uvedl Paroubek s tím, že bagatelizace rizika změn klimatu nemá na programu politika co dělat. "Politici tu nejsou od toho, aby vedli akademické debaty o tom, zda je planeta modrá či zelená," dodal Paroubek a zopakoval, že od sociálních demokratů se Klausovi v prezidentské volbě hlasů nedostane.

Klausovo vystoupení na půdě OSN kritizovali ekologičtí aktivisté. Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha tkví potíž s Klausem v tom, že zatímco členové panelu vedou praktickou debatu o stupních Celsia, tunách exhalací, milionech lidí a dolarech nákladů, prezident pronáší ideologické řeči. "Představuje si nějakou válku mezi dvěma konkurenčními tábory vědců. Jenomže nic takového neprobíhá. Pokud klimatologové vypočtou s devadesátiprocentní pravděpodobností nějaký výsledek, neznamená to, že jedna parta věří devadesáti procentům a druhá těm deseti. Všichni vědí, že výsledek je zhruba tolik, a všichni vědí, že neplatí se stoprocentní, nýbrž jen devadesátiprocentní jistotou," řekl.

Jan Rovenský z Greenpeace prezidentův projev pochopil jako vzkaz rozvojovým zemím, které sice nepřispívají ke znečištění skleníkovými plyny ve stejné míře jako rozvinutý svět, ale budou se muset vypořádat s dramatickými dopady oteplování. "My v rozvinutých zemích můžeme vaše životy, zdraví a prosperitu ohrožovat, jak chceme, a je na vás, jak si s tím poradíte," říká podle něj Klaus jinými slovy.