senat-cr-192-128.jpgNutnost schválení novely její autoři z řad senátorů zdůvodnili tím, že projevy pravicových extremistických hnutí jsou stále častěji trestně stíhány, zatímco propagace levicového extremismu zůstává bez trestů. Už dnešní debata v Senátu však naznačila, že zastánci novely to s jejím dalším prosazováním nebudou mít jednoduché. Komunistům a sociálním demokratům se sice nepodařilo předlohu zamítnout, v jejich snaze je však podpořili i někteří občanští demokraté.

Senátoři po podstatně méně bouřlivé debatě doporučili další projednávání novely, jejímž cílem je přenesením odpovědnosti za úrazy na zledovatělých chodnících pouze na jejich vlastníky. Nyní mohou lidé odškodnění požadovat i po majitelích přilehlých nemovitostí, i když jim chodníky nepatří. Do schvalovacího procesu pustil Senát i novelu, která má vymezit odpovědnost znaleckých ústavů za jimi vytvářené posudky.

Senát vzal na vědomí dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky, který vláda projednávala už v květnu. V dokumentu kabinet popisuje stav školství a směr, kterým by se měla tato oblast vyvíjet. Hovoří třeba o potřebě rozšířit výuku cizích jazyků a podporovat rozvoj informačních a komunikačních technologií. Nicméně senátor vládní ODS Milan Bureš materiál kritizoval, podle něj analýzu současného stavu odbývá.

Jen slova uznání měli senátoři ke zprávě o činnosti veřejného ochránce práv za loňský rok, kterou senátorům přišel představit osobně ombudsman Otakar Motejl. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že se lidé na ochránce práv loni obrátili v téměř 6,5 tisíci případech. Vyřídit dokázal 6412 podnětů.

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) horní komoru informoval o přípravách reformní smlouvy EU. Podle něj je už po odborné stránce připravená preambule smlouvy, přičemž se vyhýbá citlivým otázkám, jako je třeba zmínka o křesťanských hodnotách. Zopakoval, že se vláda přiklání k tomu, aby smlouvu v ČR ratifikoval parlament, a ne lidé v referendu.

Horní komora na závěr své zářijové schůze vyslovila souhlas s tím, aby se britského výcviku mohli ve Vyškově účastnit vojáci z některých zemí mimo NATO, jakými jsou například Irák, Afghánistán, Alžírsko, Maroko či Tunisko. Termín příští schůze Senátu prozatím nebyl stanoven.