Konkurenční operátoři Vodafone a T-Mobile se i po roce nedokázali dohodnout na sdílení sítí pro mobilní telefony. Jednání podle obou společností stále pokračují, ale bez výrazného pokroku.

Operátoři Vodafone a T-Mobile před rokem oznámili, že se dohodli na možném sdílení infrastruktury například pro služby UMTS. Později začaly firmy hovořit i o možné spolupráci v rámci technologie GSM.

Podle mluvčího Vodafonu Jakuba Hrabovského jednání stále běží. Pro operátora je podle něj prioritou sdílení sítě UMTS, kde musí firma do ledna příštího roku splnit licenční podmínky a zahájit provoz, jednat ale chce i o GSM. Od možné dohody si firma slibuje lepší pokrytí, nižší náklady na vybudování a provoz sítě i menší množství základnových stanic.

"Technická řešení, jež jsou v současné době dostupná pro sítě GSM, neumožňují efektivně sdílet sítě a zároveň vyhovět všem požadavkům obou stran. Po důkladné analýze rizik jsme se proto rozhodli v jednání nepokračovat," uvedla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Jednání o sdílení sítí UMTS podle ní pokračují a firma nyní analyzuje detaily projektu. Pokrok v jednání operátor očekává ještě letos.

T-Mobile má v tuzemsku přes pět milionů zákazníků, Vodafone zhruba polovinu. Na 12,5milionovém trhu si konkurují ještě se společností O2. Ta podle mluvčího Martina Žabky ochotna jednat spíše o sdílení nových sítí, které je teprve potřeba vybudovat. "V současné chvíli je sdílení sítí ve fázi strategického zvažování," uvedl.