Policejní odbory odmítají úniky důvěrných informací z policejního vedení na veřejnost. Nelíbí se jim ani dělení policistů podle jejich působení před rokem 1989. Uvedl to předseda výkonného výboru Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.

Odborům vadí, že se do médií dostávají interní informace, jako jsou například obsahy služebních porad, vnitřní předpisy v připomínkovém řízení nebo údaje z rozpracovaných vyšetřovacích spisů. "Potom se stávají předmětem nepodložených spekulací, fám a mnohdy i prostředkem politického boje. Je zarážející, že tento stav přetrvává z předchozího roku a v posledních týdnech nabývá na intenzitě," uvedl Štěpánek.

Kubice vyčetl Komorousovi kontakty na StB

Reagoval tak mimo jiné na zprávy popisující incident z 21. srpna, kdy se vrcholní funkcionáři na poradě o reformě policie ostře pohádali. Podle médií byli hlavními aktéry sporu ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice a šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. Kubice prý vytkl Komorousovi jeho předlistopadové kontakty se Státní bezpečností. Komorous pak Kubicemu podle očitých svědků řekl, že by si s ním věc vyřídil fyzicky. Poradu řídil náměstek Jiří Houba, který Kubicemu údajně vytkl jeho loňskou zprávu pro parlamentní bezpečnostní výbor.

Kvůli takzvané Kubiceho správě byla podle Houby policie zatažena do politiky. Kubice podle tisku kontroval prohlášením, že mu tato slova připomínají vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

S únikem informací podle Štěpánka úzce souvisí také dělení policistů podle jejich působení před a po listopadu 1989. "Toto kritérium nemá nic společného se skutečným hodnocením, které musí být založeno zejména na odbornosti, kvalitě práce, dosaženém vzdělání a dodržování právních předpisů," zdůraznil Štěpánek.

Podle něj označování policistů, kteří nastoupili do služebního poměru před rokem 1989, za "rudé" může být signálem pro příslušníky, kteří nastoupili do služebního poměru později, aby tyto své nadřízené nerespektovali.