Vaclav_Havel_192.jpgPřes všechny spekulace, které se objevují kolem plánovaného uvedení nové hry bývalého prezidenta Václava Havla, Národní divadlo (ND) s přípravami inscenace ještě nezačalo.

Divadlo musí počkat na návrh smlouvy, kterou připravuje agentura zastupující Havla. Součástí smlouvy je i souhlas autora s uvedením jeho díla. Návrh smlouvy by měla scéna obdržet přibližně do 14 dnů. ČTK to sdělil mluvčí činohry ND Tomáš Staněk.

Pokud by se tak stalo, mohla by mít hra Odcházení v Národním divadle premiéru koncem nadcházející sezony, tedy přibližně v květnu příštího roku, případně na počátku sezony další.

"Činohra Národního divadla oslovila agenturu Aura Pont, která Václava Havla zastupuje, a čeká na jeho souhlas s uváděním hry," uvedl Staněk. Dokud nebude podepsána smlouva, nezačne se zkoušet ani se nebudou obsazovat jednotlivé role.

Informace o tom, že divadlo odmítlo obsadit do hry Dagmar Havlovou, pro niž údajně Havel hru psal, a herce Jana Třísku, nechce Staněk komentovat. "Hra byla nabídnuta Národnímu divadlu, což znamená nejen 'budově' divadla, ale i souboru. Počítá se proto s tím, že by v inscenaci měli hrát především členové souboru Národního divadla, nikoli hosté," řekl mluvčí.

I v Národním divadle samozřejmě účinkují hosté, podle mluvčího se tak však děje v případě, kdy pro požadovanou roli nenajde inscenátor herce typově či charakterově odpovídajícího požadavkům svým či autorovým. První česká scéna by však měla podle Staňka všemi svými aspekty zaručovat, aby v převážné většině případů mohl režisér v hereckém souboru odpovídající protagonisty svých postav najít.

Havlovu hru Odcházení má režírovat David Radok. Dagmar Havlová v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že si ji Radok pro jednu z rolí vyžádal. Šéf činohry ND Michal Dočekal však podle Havlové režisérovi dal najevo, že s ní nepočítá. Autor hry podle Havlové považoval její hostování za samozřejmé, jeho přáním prý bylo i angažmá Radoka jako režiséra inscenace a obsazení Jana Třísky. S hostováním Havlové údajně počítal i Radok.

Havel je autorem více než desítky divadelních her. V 60. letech, kdy jako autor začínal, bylo jeho jméno spojeno především s Divadlem Na zábradlí. I zatím poslední jeho hra měl být údajně původně uvedena na této komorní pražské scéně.