Melcak_Pohanka_Topolanek_19.jpgPoslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka, dva bývalí členové ČSSD, se dohodli s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem na podpoře reformy. Předseda vlády se s nimi dohodl mimo jiné na tom, že reforma zachová daňové zvýhodnění stravenek. Vyplývá to ze společného prohlášení Topolánka, Melčáka a Pohanky.

Reformu nadále odmítá lidovec Ludvík Hovorka. Pokud se k němu ale nepřidá ještě nějaký další koaliční poslanec, měla by mít vláda dost hlasů na to, aby spolu s ostatními svými zákonodárci a Melčákem a Pohankou reformu prosadila. Opozice ji odmítá, podle ČSSD a KSČM vládní balík většinu lidí poškodí. (více zde)

Poslanci podali návrhy změn a schůzi přerušili

Sněmovna zřejmě o reformě veřejných financí definitivně rozhodne v úterý 21. srpna. Právě do tohoto dne dolní komora přerušila svou schůzi. Poslanci předtím podali pozměňovací návrhy a mezi jinými zazněl i ten společný koaliční.

Topolánek se s Pohankou a Melčákem dohodl v noci také na tom, že do reformy se promítnou i některé další požadavky obou poslanců. Ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny by neměla jmenovat a odvolávat vláda, jak předpokládá původní návrh reformy. Shodli se prý také na návrhu, který "povede k zatraktivnění našeho daňového prostředí pro společnosti hospodařící ve strukturách holdingu", uvádí se v prohlášení obou poslanců a premiéra. Zvýšit by se podle nich měla hranice povinnosti vedení podvojného účetnictví pro podnikatelské subjekty na 25 milionů korun ročního obratu.


Sedmero úprav reformy podle Melčáka a Pohanky

1. zachování stávající úpravy a daňové zvýhodnění stravenek.
2. rozšíření výběru pojistného na zdravotní pojištění z tzv. funkčních požitků, což přinese zdravotním pojišťovnám dodatečné 1-1,3 mld. Kč.
3. následně bude prosazena stejná úprava pro sociální pojištění, což přinese další prostředky do fondu sociálního pojištění.
4. úspory z regulace vzniklé v jednotlivých segmentech zdravotní péče budou následně využity především v těchto segmentech.
5. Ředitele VZP nebude jmenovat a odvolávat vláda
6. zvýšení hranice povinnosti vedení podvojného účetnictví pro podnikatelské subjekty na 25 milionů korun ročního obratu.
7. prosazení návrhu, který povede k zatraktivnění našeho daňového prostředí pro společnosti hospodařící ve strukturách holdingu.
Pozn: Dohodnuté změny budou zapracovány do společného pozměňovacího návrhu, který na dnešním jednání sněmovny přednese předseda vlády.


Pohanka novinářům řekl, že z 15 připomínek, které s Melčákem měli, se jich do reformy dostala polovina.

Exministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) dnes novinářům řekl, že potom, co byly do reformy zahrnuty jeho návrhy na snížení daně, nemá už s podporou reformy problém. "Výsledek je pozitivní, došlo ke skutečnému snížení daní," odpověděl Tlustý na dotaz, zda si lidé polepší a budou mít víc peněz.

Nad rámec dohody změn v reformě se oba poslanci a Topolánek dohodli na dalších prioritách, jako jsou podpora zaměstnávání studentů, postihování černé práce, vyplácení pohřebného ve stavu hmotné nouze a prosazení reforem justice. "Což obě strany považují za neméně významné a společně s koalicí je prosadí v budoucnu," píše se v prohlášení.

Topolánek s Pohankou a Melčákem vyjednával v noci, poté, co skončila schůzka koaličních lídrů. Oba bývalí sociální demokraté pomohli této vládě již v lednu, když se hlasovalo o důvěře kabinetu. Socialisté o nich od té doby hovoří jako o zrádcích, koaliční politici jako o konstruktivních poslancích. Melčák s Pohankou svůj krok v lednu zdůvodnili obavou o stabilitu země. Oba bývalí členové ČSSD nyní působí jako nezařazení poslanci. V klíčových momentech i v minulých měsících často stáli na straně vlády. Koalice tak i díky nim levici v řadě soubojů těsně "přetlačila" a prosadila své záměry.