klaus_zieleniec_192x128.jpgExministr zahraničí a nyní europoslanec Josef Zieleniec chce příští rok kandidovat na funkci prezidenta republiky. Zieleniece chtějí navrhnout Evropští demokraté, Zieleniec s nominací za SNK ED souhlasí, napsal předseda SNK ED Helmut Dohnálek členům strany v důvěrném dopise. Jako první o tom v pondělí informoval server Týden.cz.

Během úterý však Zieleniec své úmysly korigoval. Exministr zahraničí se chce rozhodnout až na základě "případné širší parlamentní podpory", uvedl pro ČTK. Šéf ČSSD Jiří Paroubek reagoval, že jeho strana kandidaturu Zieleniece nepodpoří.

"Byl jsem osloven vedením SNK Evropských demokratů, zda tato strana může zahájit jednání s ostatními parlamentními politickými stranami o mé možné prezidentské kandidatuře," uvedl Zieleniec. S návrhem souhlasil, zda ale nakonec kandidovat bude, se teprve rozhodne podle výsledku jednání.

Z prvních reakcí vyplývá, že s masovou podporou poslanců a senátorů zatím Zieleniec počítat nemůže. S rozpaky přijali informaci o jeho kandidatuře někteří sociální demokraté a lidovci, podle očekávání ji odmítli komunisté. S hlasy ODS asi Zieleniec moc počítat nemůže, protože strana oficiálně deklaruje, že znovu podpoří současného prezidenta a čestného předsedu ODS Václava Klause, který se o prezidentský úřad chce ucházet znovu. 

Evropští demokraté už shání podporu

"Celá záležitost byla s panem europoslancem projednána a se svojí nominací za SNK ED souhlasí," napsal o Zieleniecově kandidatuře podle serveru Týden.cz Dohnálek v dopise členům strany. Právě za Evropské demokraty Zieleniec kandidoval do Evropského parlamentu. Za jeho zvolení už začali lobbovat v českém parlamentu, píše Týden.cz.

Podle serveru Týden.cz by mohl být Zieleniec přijatelnější než Dienstbier pro některé Klausovy oponenty v ODS a pro lidovce, větší problém by s ním asi měli komunisté.

Politické strany kandidatura překvapila

"Pro mě je to absolutně nová informace," řekl k Zieleniecově kandidatuře místopředseda ČSSD Milan Urban. "My považujeme za normální, aby Václav Klaus měl protikandidáta, na kterém se shodnou ostatní strany, aby ta kandidatura měla nějakou dostatečně velkou váhu. A jestli pan Zieleniec má být konsensuální osobou pro všechny parlamentní strany, je pro mě zatím otazník," dodal.

"Jistě to nebude jediný z kandidátů, který bude navržen. Ovšem jeho výkon funkce ministra zahraničí, ale i to, co udělal pro Českou republiku v Evropském parlamentu, nesvědčí o tom, že by získal větší důvěru mezi poslanci a senátory," domnívá se předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ministr, předseda Legislativní rady vlády a člen KDU-ČSL Cyril Svoboda to vidí spíše jako snahu Zieleniece se zviditelnit. "Protože na to, aby tady byl kandidát, který bude mít jednoznačnou podporu proti Václavu Klausovi, je potřeba hodně soustředěné síly. Jestli má, nebo nemá reálnou šanci, to se uvidí až do budoucna," řekl Svoboda.

"Za zelené jsme toto jméno neprobírali," řekla místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová. Zelení svého kandidáta, pokud s nějakým přijdou, představí až na podzim.

Podporu občanských demokratů Klausovi vyjádřil místopředseda strany Petr Nečas. "Pokusy různých politiků, kteří působili na politické scéně v první polovině 90. let, využít prezidentské kandidatury k jakési své politické recyklaci, nebo reinkarnaci neprospívají podle mého názoru této zemi," reagoval Nečas.

Zieleniec patřil v 90. letech k nejbližším spolupracovníkům Klause, mimo jiné s ním po rozpadu polistopadového Občanského fóra (OF) zakládal ODS, za jejíhož ideologa a "šedou eminenci" byl považován. S Klausem se rozešel ve druhé polovině 90. let, kdy kritizoval jeho politiku. Z ODS pak odešel počátkem roku 1998, kdy část bývalých členů ODS založila nový politický subjekt - Unii svobody.

Klaus našel už druhého vyzyvatele

Zájem znovu kandidovat už oznámil současný prezident Klaus, jemuž počátkem příštího roku vyprší pětiletý mandát. Klaus s největší pravděpodobností může počítat s podporou ODS, jejímž je čestným předsedou, a možná i zástupců některých jiných stran, zřejmě mimo jiné části KDU-ČSL.

Dalším možným uchazečem o funkci hlavy státu je polistopadový československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier. Oficiálně zatím nikdo neoznámil, že by ho navrhl, ale předpokládá se, že by ho mohli nominovat sociální demokraté a podpořit zelení a možná i komunisté.

Prezidenta volí na společné schůzi obě komory parlamentu. Po nedávných schůzkách Klause se šéfy Senátu a Poslanecké sněmovny Přemyslem Sobotkou (ODS) a Miloslavem Vlčkem (ČSSD) se zdá, že volba prezidenta by se mohla uskutečnit brzy po 7. či 8. únoru příštího roku.

zieleniec_48x48.jpgJosef Zieleniec se narodil 28. dubna 1946 v Moskvě. Vystudoval SPŠ jaderné techniky a Vysokou školu ekonomickou. Před rokem 1989 pracoval ve Výzkumném ústavu strojírenské technologie a ekonomiky a později v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Kromě své práce v oblasti mikroekonomické teorie se zabýval problémy spojenými s transformací z centrálně plánované ekonomiky k tržní ekonomice. Počátkem roku 1990 Josef Zieleniec založil a stal se prvním ředitelem Centra pro ekonomický výzkum a vzdělávání (CERGE) na Univerzitě Karlově v Praze.

Členství a funkce v politických stranách: zakladatel a člen Občanské demokratické strany (1991-leden 1998), místopředseda ODS (listopad 1991-říjen 1997); lídr kandidátky Evropských demokratů a Sdružení nezávislých (SNK) pro volby do Evropského parlamentu (2004), politický lídr hnutí SNK (srpen 2004-leden 2006), lídr společné kandidátky SNK-ED (od ledna 2006 strany SNK ED) pro sněmovní volby v roce 2006

Politická dráha: ministr mezinárodních vztahů ČR (červenec - prosinec 1992), ministr zahraničních věcí ČR (leden 1993-říjen 1997), místopředseda vlády (červenec 1996-říjen 1997); člen Poslanecké sněmovny (červen 1996-srpen 1997); senátor (listopad 2000-červenec 2004); poslanec Evropského parlamentu (od června 2004)

Je ženatý a bezdětný.