Pražskému magistrátu scházejí podle agentury ČTK peníze na vyplácení sociálního příspěvku na péči za srpen. Magistrát dosud ze státního rozpočtu nedostal 82 milionů korun, které na to byly schváleny. Lidé, kteří mají na dávku nárok, ji dostanou s největší pravděpodobností později než obvykle, informoval dnes radní Jiří Janeček (ODS). Praze navíc podle něho chybí dalších 24 milionů na příspěvky.

"V praxi se potvrzuje nedokonalost zákona, který narychlo přijala minulá vláda pod vedením sociální demokracie," uvedl Janeček. Rozpočty jsou podle něho kvůli nejednotným pravidlům pro posouzení žadatelů podhodnoceny a finance na vyplácení dávek nestačí.

Systém změnil od letoška zákon o sociálních službách. Příspěvek na péči dostávají postižení a senioři přímo, sami si za něj pak mají zaplatit péči v ústavu, pečovatelku či opatrování doma rodinou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist