paralova_alena_192x128.jpgNa změnách v sociální části reformy financí jsou občanští demokraté v zásadě dohodnuti, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) slíbil výhrady poslanců ODS zapracovat. Oznámila to dnes Alena Páralová, která se ve sněmovním klubu ODS touto problematikou zabývá. Podstatně složitější je to podle ní u daní. Páralová má dojem, že straničtí šéfové se úpravám daňové části brání a se zástupci daňové skupiny ODS příliš nekomunikují.

S daněmi, nebo bez nich

"Zdá se mi, že to nespěje nikam," řekla. Z vyjádření šéfů ODS se jí zdá, že "není vůle ke změně". Řešením by bylo daňovou část z reformy odstranit, míní Páralová. Někteří politici z vedení ODS, například právě Nečas nebo předseda poslanců Petr Tluchoř, ale již dříve vynětí daní z reformního balíku důrazně odmítli. (více zde)

Porodné klesne, pastelkovné zůstává

Pokud jde o změny v sociální části reformy, Páralová potvrdila, že porodné za první dítě by místo nynějších 17.500 korun mělo činit 13.000 korun. Na návrh bývalých členů ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky by podle ní mělo být oproti původním plánům zachováno takzvané pastelkovné, neboli tisícikorunový příspěvek na školní pomůcky prvňáků.

Další novinkou by mělo být to, že lidé, kteří jsou bez práce déle než rok, by museli vyžít jen z existenčního minima. "To tam dáme. To byla také podmínka pana Melčáka, to my vítáme," uvedla Páralová. Podle ní je práce dost a touto cestou by měl stát lidi motivovat k tomu, aby nějaké místo vzali. (více zde)

V rámci koalice spory zůstávají

Změny v reformě žádají kromě poslanců ODS i lidovci, kterým nejvíc vadí poplatky ve zdravotnictví. Křesťanští demokraté chtějí, aby u lékaře nemusely platit děti do věku patnácti let. Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka ale prosazuje, aby byli od poplatků osvobozeni mladí do 18 let. Nejraději by však byl, kdyby celá zdravotnická část reformy z vládního balíku vypadla. (více zde)

Schůze sněmovny, na které mají poslanci o reformě rozhodnout, začne zřejmě 14. srpna, závěrečné hlasování se očekává o týden později. Levicová opozice návrh reformy odmítá. Pokud ji tedy chce koalice prosadit, potřebuje nejen podporu Melčáka a Pohanky, ale hlavně jednotu vlastních řad.

Koalice se chce dohodnout na jednom komplexním pozměňovacím návrhu, který by zahrnul všechny dohodnuté úpravy a umožnil vládním stranám hlasovat jednotně. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek předpokládá, že koaliční jednání kvůli změnám reformy se uskuteční až těsně před mimořádnou schůzí sněmovny, tedy zřejmě v pondělí 13. srpna.