Žalobkyně zastavila trestní stíhání všech obviněných v takzvané kauze biolíh. Policie vinila šest lidí včetně dvou ministerských úředníků a někdejších členů ČSSD z korupce. Skutek není trestným činem, sdělila obvodní státní zástupkyně Jana Hercegová.
Kauza zasáhla i politiku

Kubice_Vesecka_Vidim_kauza_biolih_250x155.jpgKauza vzbudila velký rozruch mezi politiky. Jako případ ovlivňování vyšetřování ze strany ČSSD ji uvedl ve své známé zprávě i šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Kauza biolíh byla také jedním z důvodů rezignace bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka. V tisku se objevily informace o tom, že Inspekce ministra vnitra prověřuje jeho roli právě v této korupční kauze. Inspekce později zjistila, že v této souvislosti trestný čin nespáchal.

V kauze biolíh šlo o podezření z korupce při chystaném zadávání státních zakázek na výrobu biopaliv. Ústřední postavou aféry byl olomoucký lobbista a někdejší sociální demokrat František Vybíral. Jeho prostřednictvím podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, údajně upláceli státní zaměstnance a další lidi. Policie na podzim 2005 zdokumentovala předání 15 milionů korun, které údajně měly sloužit jako úplatek.

Policie podezřívala lidi kolem ČSSD

V březnu 2006 policisté obvinili z údajné korupce ve státní správě šest lidí. Mezi nimi byli i Josef Láznička, v době obvinění tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury a Ludmila Schwarzová bývalá vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy, Láznička byl vyloučen z ČSSD, na funkci ve fondu rezignoval letos v lednu. Schwarzová musela krátce po svém obvinění odejít z ministerstva, její členství v ČSSD bylo zrušeno.

Dalšími obviněnými byli představitelé a spoluvlastníci kolínské společnosti Bioferm Jaromír Janata a Rostislav Polák. Ti měli o zprostředkování schůzky s exministrem Miroslavem Grégrem požádat lobbistu Josefa Jurku. Také ten byl obviněn.