janackova_liana_192x128.jpgLiga proti antisemitismu dnes obvinila senátorku a starostku ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Lianu Janáčkovou z rasistických výroků na adresu Romů. Liga se opírá o zvukovou nahrávku, kterou zveřejnil server Romea.

Na nahrávce z 15. srpna loňského roku nezmáná žena, podle Ligy proti antisemitismu právě senátorka Liana Janáčková, hovořila se starousedlíky z kolonie Bedřiška. Do této lokality byla nastěhována skupina Romů a senátorka to měla zdůvodnit.

Kvalita nahrávky není příliš dobrá, přesto lze z ní vyrozumět následující slova: "Já je (Romy) nemám kam dávat. Já chápu, že je to vůči vám prostě nespravedlivé, ale já bych opravdu musela vzít prostě musela vzít jenom ten dynamit a odstřelit je..."

Senátorka ale dnes podle agentury ČTK vyloučila, že by slova jako dynamit a odstřelit použila. "Takhle jsem to nikdy neřekla," uvedla.

Janáčková se měla sama označit za rasistku

"Nesouhlasím s jakoukoliv integrací, bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou. Mně to je jedno, já to klidně budu křičet do celého světa...," měla dále podle nahrávky říct Janáčková.

Dnes ale popřela, že by se označila za rasistku. Podle ní je celá věc zmanipulovaná, cítí za tím politický atak ze strany bývalého starosty za ODS Radomíra Michniaka.

Senátorka celkově zpochybnila autentičnost nahrávky, kritizované výroky pokládá za přinejmenším vytržené ze souvislostí.

"Já si nejsem vědoma toho, že bych vážně říkala takovéto věci. Nejsem ani rasista a umím s romskou komunitou normálně vycházet a normálně žít," řekla Janáčková (za hnutí Nezávislí) novinářům. Pokud takových slov použila, tak v té souvislosti, že se ptala na schůzce, kam byli nastěhováni i Romové, co má podle jejich názoru udělat, uvedla.

Šéf Senátu bude od Janáčkové žádat vysvětlení 

"Slyšet slova o střílení, plotu s elektřinou, a podobně od ústavního činitele nám připadá hrůzné. Pokládáme výroky senátorky Janáčkové za naprosto nepřijatelné," uvedli členové ligy v prohlášení, které podepsal například sociolog Fedor Gál. Dokument vyzývá zástupce Senátu, vlády a kanceláří prezidenta a ombudsmana, aby zaujali stanovisko a vyvodili patřičné důsledky.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) podle ČTK řekl, že bude chtít nejprve slyšet vyjádření Janáčkové. Pak by se tím mohl zabývat senátní mandátový a imunitní výbor, "pokud to přijde jako oficiální stížnost".

Výbor se už jednou Janáčkovou kvůli jejímu starostování zabýval. Tehdy šlo o opakované trestní stíhání pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, které iniciovali její bývalí kolegové z ODS. Senát Janáčkovou ale odmítl vydat.