Vláda chtěla do konce června projednat další zpřesnění politických priorit českého předsednictví v EU v roce 2009, nakonec to ale odložila na neurčito. Kabinet chce počkat na vývoj současného portugalského předsednictví a také na podzimní vyjednávání s Francií a Švédskem, tedy zeměmi, které budou předsedat těsně před nebo po Česku. Informoval o tom ředitel vládního odboru komunikace o předsednictví Ondřej Karas.

Trojice zemí se chystá vytvořit společný osmnáctiměsíční program. Tím, že se projednání priorit v Česku odložilo, nehrozí Česku podle Karase nebezpečí prodlení. "Například slovinské předsednictví, které bude ještě dříve než české, svoje priority dosud tají. Zveřejní je patrně až těsně před tím, než se funkce ujme,"neobává se kritiky Karas. Členské státy se v předsedání EU střídají po půl roce. Jsou na tu dobu vždy tváří a mluvčím EU.

Jednotlivá ministerstva měla v červnu původně představit vládě svoje představy na upřesnění českých priorit, ale neudělala to. Na problém upozornily Hospodářské noviny. "Nemá cenu otrocky plnit termín," uvedl k tomu Karas s tím, že priority se budou ještě vyvíjet. Navíc podle něj pracovní skupiny pro předsednictví nedospěly k jednoznačným závěrům. Úředníci Evropské komise podle listu ale říkají, že resorty s Bruselem málo spolupracují a nemají jasno v tom, co od šéfování EU očekávat.

Hlavním českým mottem předsednictví bude Evropa bez bariér. První obrys toho, na co se chce Česko soustředit, dala vláda v únoru. Mezi zamýšlené priority tak patří především posilování konkurenceschopnosti, deregulace, důraz na čtyři základní svobody unie - tedy svobodu pohybu osob, služeb, kapitálu a zboží - a prosazování liberální obchodní politiky.

Dalšími prioritami má být udržitelná a bezpečná energetika, revize unijního rozpočtu a reforma společné zemědělské politiky, transatlantické vztahy a dokončení rozšíření EU na Balkán a do východní Evropy.

Podle Karase ale není vyloučeno, že se témata změní s ohledem na aktuální situaci v EU nebo ve světě. Lze též čekat, že témat může ubývat, dodal. Na přípravy nelehkého úkolu, jakým šéfování EU je, vyčlenila vláda 3,3 miliardy korun. Prahu čeká řízení téměř celého chodu EU.