odbory.demonstrace.jpgPod heslem "Zastavme škrtformu" demonstrovali proti vládní reformě veřejných financí odbory.

Až tři desítky tisíc odborářů z celé republiky se sešly na Václavském náměstí v Praze. Měli vlajky a transparenty s názvy svých sdružení. Podle pořadatelů se na demonstraci sjelo přes 35.000 lidí. Policista monitorující průběh protestní akce odhadl počet lidí na 30.000. Odboráři původně počítali s účastí 50.000 až 70.000 lidí.

Podle jejich názoru chystaná reforma nepomůže zlepšení veřejných rozpočtů, ale pouze zvýší polarizaci české společnosti.

"Dluhu se nezbavíme, když snížíme daně, škrtneme sociální výdaje, zlikvidujeme benefity a stravování pro zaměstnance," přečetl z pódia u sochy svatého Václava ve výzvě českým politikům předseda odborového svazu Kovo Josef Středula. "Hanba vládě," přerušoval jej hlasitými výkřiky skandující dav.

Paroubek, Falbr, komunistická mládež

Demonstrace se kromě členů ČMKOS zúčastnili i členové řady různých nejen odborových organizací. Připojily se například Sdružení pacientů, Rada seniorů, Sdružení nájemníků či hnutí Ne základnám. Mezi demonstranty byla i komunistická mládež a revoluční socialisté. Nechyběli předseda ČSSD Jiří Paroubek a poslanec Evropského parlamentu za ČSSD a bývalý šéf ČMKOS Richard Falbr. "Jsem rád, že nálada byla taková vynikající, bojová a přitom slušná," řekl po demonstraci současný předák ČMKOS Štěch.

Vláda výzvy odborářů k zastavení či razantním změnám reformy pravděpodobně nevyslyší. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že s dnešní demonstrací je to podobné jako s nedávným hlasováním o nedůvěře vládě, které jeho kabinet ustál i s podporou dvou nevládních poslanců. "Fakticky si všichni přejí, aby ta opatření v té podobě, jaká jsou, prošla," uvedl premiér po jednání výkonné rady své strany. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zase prohlásil, že odbory se brání jakýmkoli změnám, nicméně neodpovědná fiskální politika dopadne právě na nejchudší vrstvy obyvatelstva.

Demonstrace na Václavském náměstí trvala asi padesát minut. Právě když se pořadatelé s jejími účastníky rozloučili, spustil se z nebe silný liják a náměstí se během chvilky zcela vyprázdnilo.

Kvůli demonstraci musela být zhruba na půl hodiny mezi 11:45 a 12:15 uzavřena magistrála (Wilsonova ulice) a řidiči museli použít náhradní trasu. "Uzavírky byly dílčí podle toho, jak postupoval pochod, reagovali jsme operativně," informoval pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Na Václavském náměstí si odboráři postavili i podium, a to přesto, že jim to magistrát nepovolil. Podle dnešních Lidových novin kvůli tomu město zvažuje i žalobu.

Odbory tvrdí, že chystané změny v daňové, sociální a zdravotní oblasti poškodí hlavně rodiny s dětmi, důchodce a zaměstnance s nízkými a průměrnými výdělky. Prospějí prý jen těm nejbohatším. Podle vlády jsou její opatření naopak nezbytná k tomu, aby veřejné finance nezkolabovaly. Parlament by měl o podobě reformních zákonů rozhodnout v létě.