V České republice se poprvé objevil virus ptačí chřipky v chovu drůbeže. Ve středu kolem 18:00 byl potvrzen v chovu krůt na Orlickoústecku. Chov čítá asi 6000 krůt, z nichž část uhynula. Výsledky kontrolního vyšetření, které určí, o jaký typ viru jde, by měly být známy ve čtvrtek. Informovala o tom Státní veterinární správa.

Krajská veterinární správa již začala s přijímáním preventivních opatření. Z chovu se nesmí žádný kus přesunovat a zjišťuje se i pohyb drůbeže zpětně. Veterináři také chystají vymezení pásem ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa výskkytu viru. Ještě v průběhu noci pak začne mimořádné jednání bezpečnostní rady Pardubického kraje, oznámil náměstek hejtmana Roman Línek.

"V současné době je krůtí chov neprodyšně uzavřen a od čtvrtka bude probíhat jeho likvidace, o tom už je rozhodnuto," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. V desetikilometrovém pásmu veterinární správa prověří nejen komerční, ale i soukromé chovy. Celostátní opatření podle ministra nejsou nutná.

Gandalovič neočekává ochranné omezení vývozu drůbeže ze strany Evropské unie. "Evropská komise byla standardně informována a neočekávám, že by České republice mělo hrozit nějaké embargo. Tyto případy lokálních opatření se vyskytují i v jiných zemích," uvedl.

Chov v Tisové patří podle veterinární správy Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší.

První případ ptačí chřipky se v ČR objevil v březnu 2006, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů. Vždy šlo o volně žijící ptáky - labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1.