Česká republika a Rakousko mají sice rozdílné názory na jadernou elektrárnu Temelín, ale mají společný zájem na bezpečnosti jejího provozu. Řekl to dnes ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík po schůzce, které se účastnil ještě šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených), hornorakouský hejtman Josef Pühringer a hornorakouský zemský radní Rudolf Anschober. Právě v hornorakouské oblasti je nejvíce odpůrců jihočeské elektrárny.

Hejtman v Praze potvrdil odlišné postoje k Temelínu, podle něj však existuje "jasný zájem" na diskusi o bezpečnosti elektrárny na základě dohody z Melku.

bursik_oci_192x128.jpgMluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová označila schůzku za "vstřícné gesto" ze strany českých diplomatů. "Jsou tady rozdílné pohledy na jadernou elektrárnu Temelín, na tom asi stěží něco změníme... V Rakousku je hodně občanů proti jaderné energii, v Česku je to přímo naopak. Temelín funguje a není tématem jeho zastavení," uvedl Bursík. Podle něj se však Češi i Rakušané shodují v tom, že provoz elektrárny musí být co nejbezpečnější a bez poruch.

Vláda ČR dnes odmítla rakouské výhrady ohledně plnění dohod z Melku

Česká vláda dnes odpověděla na dopis rakouské vlády ohledně Temelína. Odmítla v odpovědi rakouské výhrady k plnění ujednání z Melku, týkajících se bezpečnosti elektrárny a jejího uvedení do komerčního provozu. České stanovisko ve Vídni předal velvyslanec v Rakousku Jan Koukal.

Podle Pühringera je Temelín v Horních Rakousích velmi důležité téma. "Otázka bezpečnosti Temelína a možné nebezpečí, které z něj může vzejít, je téma, které se Hornorakušanů týká," řekl hejtman. Dodal, že pokud bude o Temelínu vážně veden dialog, není důvod ani k blokádám hranic. Ty pravidelně pořádají rakouští ekologičtí aktivisté. Doplnil, že Horní Rakousy mají ve věci Temelína podporu spolkové vlády.

Vyslovil také názor, že Rakousko k zásobování elektrickou energií rozhodně nepotřebuje proud z jihočeské elektrárny.