Vláda dnes schválila novelu občanského soudního řádu. Ta navrhuje zavést do našeho práva novinku v podobě elektronického platebního rozkazu, který má ve sporu o peněžité pohledávky urychlit rozhodovací proces a ulehčit práci soudům.

Novela má urychlit řízení v jasných sporech

rozkaz_platebni_IN.gifV praxi by zavedení institutu elektronického platebního rozkazu znamenalo zavedení elektronického formuláře, který žalobce vyplní, podepíše zaručeným elektronickým podpisem a odešle soudu. "Jedinou podmínkou pro zahájení řízení a vydání elektronického platebního rozkazu je zaplacení soudního poplatku a správné vyplnění formuláře," vysvětlila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

"V současné době dochází k nárůstu tzv. nesporných pohledávek a do budoucna lze očekávat další zvýšení počtu žalob. Protože nebude potřeba při vydávání elektronických platebních rozkazů zásahu soudce či jiného soudního úředníka, budou se tito lidé moci zabývat jinou agendou a soudní proces se díky tomu zrychlí," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Novinka by mohla platit od nového roku

rozkaz_platebni_02_IN.gifŘízení u soudu má být zkrácené, bez jednání, dokazování a bez slyšení žalované strany. Žalovaný ale nebude zbaven možnosti ochrany, ta se pouze přesune do stádia po rozhodnutí, kdy se může rozmyslet, zda proti rozhodnutí podá námitku či odpor nebo jej akceptuje. Pokud žalovaný podá odpor, soud platební rozkaz zruší a podobně jako v situaci, kdy se nepodaří platební rozkaz doručit, postoupí spis obecnému soudu.

Elektronické platební rozkazy budou podle představ ministerstva spravedlnosti vydávat věcně a místně příslušné soudy. Vedle elektronického platebního rozkazu bude i nadále existovat písemný platební rozkaz a směnečný (šekový) platební rozkaz, které budou fungovat stejně jako v současnosti.

Pokud novela projde oběma komorami Parlamentu a podepíše jej prezident, začne platit od začátku příštího roku.