televize_ct_hrib_hacker_192.jpgDnešní vstup do ranního vysílání programu ČT 2 je další z mystifikačních a provokativních akcí skupiny Ztohoven. Její členové mají na svědomí například změnu červeného neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla. Převrátili je v otazník. Současným případem se zabývá policie, veřejnoprávní televize už podala trestní oznámení pro poškození duševních práv a šíření poplašné zprávy.

Mluvčí České televize Martin Krafl podle agentury ČTK řekl, že skupině se pomocí internetu a další techniky podařilo nabourat do jedné kamery vysílající živé záběry z Černého dolu v Krkonoších. "Nebylo narušeno vysílání z Kavčích hor," zdůraznil Krafl. Kameru provozuje externí firma Sitour spolupracující s Českou televizí.

Česká televize už podle něj zjistila majitele internetové adresy a ještě během dneška podala trestní oznámení. Pachatelům hrozí za zhruba třicetivteřinový pirátský spot jeden rok vězení. Krafl v televizi řekl, že se posílí bezpečnost u všech externích kamer, které zajišťují vysílání pořadu Panorama.


Turisty "lákal" do Jeseníků atomový hřib
Diváci sledující dnes ráno živé vysílání mohli mezi běžnými záběry na české hory vidět nejdříve oslnivý záblesk, a poté charakteristický hřib simulovaného atomového výbuchu. Ve chvíli, kdy skončily záběry z Černého dolu, naskočilo vysílání z Jeseníku. To mohlo u řady lidí vyvolat dojem, že výbuch se odehrál právě v tomto pohoří. Podle Krafla nelze ze záběrů zachycujících atomový výbuch určit, kam přesně ho tvůrci umístili.

Pořad Panorama vysílá ČT2 každé ráno od 07:50. Diváci si v něm mají možnost prohlédnout prostřednictvím záběrů z panoramatických kamer mnoho míst republiky. Pořad přináší informace o počasí i nabídky pro turisty. V tuto roční dobu se sledovanost relace pohybuje pod 50.000 diváky.

Provozovatele areálu v Černém dole, společnost Markid Trutnov, hackerský čin pobouřil. "Dost nás to poškodilo. Kameru máme pronajatou, abychom podporovali turistiku v lokalitách, kde máme areály. Zvažujeme trestní oznámení na neznámého pachatele společně s majitelem kamery, firmou Sitour," cituje agentura ČTK mluvčího společnosti Radka Etrycha.


Výtvarník David: Je to trošku pop, ale budiž
Autor neonového srdce nad Pražským hradem, výtvarník Jiří David, který některé současné i bývalé protagonisty skupiny osobně zná, hodnotí jejich poslední akci jako zajímavou a nutící k zamyšlení. "Samotný fakt je zajímavý, ten atomový hřib je trošku pop, ale budiž," řekl David agentuře ČTK. Připomněl, že téma pirátského vysílání je námětem řady sci-fi příběhů - včetně Fantomase a Rumburaka. Nabourání se do vysílání vnímá jako určitý způsob vyrovnávání s "absolutně nekulturním prostředím," které se v Česku rozmáhá. Poznamenal, že by možná stálo za to vymyslet méně nápadné téma než atomový výbuch, ale tím účinnější, které by bylo ve své absurditě silnější.

V roce 2003 skupina Ztohoven překryla na 800 reklamních vitrín v pražském metru bílými plakáty s velkým černým otazníkem. Zatím naposledy se o ní mluvilo, když se jeden z jejích členů - Roman Týc - nahradil klasické červené a zelené panáčky na pražských semaforech postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. David řekl, že složení skupiny se různě proměňuje, za jejího duchovního otce považuje právě Týce.

Související