Sociálnědemokratický starosta Příbrami Josef Řihák se bojí, že radar, který chtějí ve vojenském újezdu v Brdech vybudovat Spojené státy, by mohl město ohrozit. Jednou z vládou zvažovaných lokalit, kde by měl radar stát, je podle něj vrchol Brdce na okraji vojenského prostotu. Starosta to dnes řekl na setkání s evropskými sociálními demokraty v Příbrami.
"To, že místo radaru je vrchol Brdce, jsem se dozvěděl zhruba před čtyřmi dny a myslím, že dát radar devět kilometrů od největšího města v brdském prostoru, které má 36.000 obyvatel, je šílenství," řekl agentuře ČTK Řihák.
Dodal, že vláda zvažuje tuto lokalitu, kvůli tomu, aby nemusela ukončit nebo omezit činnost dělostřelecké základny ležící u obce Jince.
Dvacetkrát NE
Starosta zároveň zdůraznil, že zhruba dvacítka obcí ležících v okolí vojenského újezdu se v posledních týdnech vyslovila v místních referendech a anketách proti umístění radaru v Brdech.
Město Příbram, kde se dosud referendum nekonalo, podle Řiháka o jeho uspořádání začíná vážně uvažovat. "Problémem je, že by to město stálo zhruba 800 tisíc korun, s touto částkou jsme v rozpočtu nepočítali, a navíc se podle mě dá využít prospěšněji, například na opravu komunikací či chodníků," vysvětluje Řihák.
Problematiku umístění amerického protiraketového deštníku ve střední Evropě dnes v Příbrami diskutovalo pět desítek mladých lidí z Evropské sociální demokracie (ECOSY). Nejvíce účastníků přijelo z Polska, Rakouska a Německa.
Veřejnost proti, vláda pro
Podle průzkumů veřejného mínění je většina české veřejnosti proti radaru v Brdech. Rozdílné názory na protiraketový systém má i politická reprezentace. Zatímco ODS a lidovci jsou pro umístění radaru v Česku, zelení váhají a chtějí do projektu více zapojit NATO a EU. Se stavbou základny nesouhlasí většina opoziční ČSSD, která žádá referendum. Ostře proti stavbě základny jsou komunisté.
O umístění radarové části základny jednají Spojené státy s Českou republikou a Polskem, kde chtějí umístit silo s asi desítkou protiraket. Zda radar v Česku skutečně bude, bude záležet zejména na vyjednávání mezi Prahou a Washingtonem.
S výstavbou základny ale ostře nesouhlasí ruský prezident Vladimir Putin, který se do jednání zapojil na summitu skupiny G8 v německém Heiligendammu. Svému americkému protějšku Georgi Bushovi Putin navrhl využít už existující radarovou stanici v Ázerbájdžánu. Moskva proti umístění základny ve střední Evropě protestuje, obává se, že je namířena proti Rusku.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist