radar_USA_CR_172x107.jpgSociálnědemokratický starosta Příbrami Josef Řihák se bojí, že radar, který chtějí ve vojenském újezdu v Brdech vybudovat Spojené státy, by mohl město ohrozit. Jednou z vládou zvažovaných lokalit, kde by měl radar stát, je podle něj vrchol Brdce na okraji vojenského prostotu. Starosta to dnes řekl na setkání s evropskými sociálními demokraty v Příbrami.

"To, že místo radaru je vrchol Brdce, jsem se dozvěděl zhruba před čtyřmi dny a myslím, že dát radar devět kilometrů od největšího města v brdském prostoru, které má 36.000 obyvatel, je šílenství," řekl agentuře ČTK Řihák.

Dodal, že vláda zvažuje tuto lokalitu, kvůli tomu, aby nemusela ukončit nebo omezit činnost dělostřelecké základny ležící u obce Jince.

Dvacetkrát NE

Starosta zároveň zdůraznil, že zhruba dvacítka obcí ležících v okolí vojenského újezdu se v posledních týdnech vyslovila v místních referendech a anketách proti umístění radaru v Brdech.

Město Příbram, kde se dosud referendum nekonalo, podle Řiháka o jeho uspořádání začíná vážně uvažovat. "Problémem je, že by to město stálo zhruba 800 tisíc korun, s touto částkou jsme v rozpočtu nepočítali, a navíc se podle mě dá využít prospěšněji, například na opravu komunikací či chodníků," vysvětluje Řihák.

Problematiku umístění amerického protiraketového deštníku ve střední Evropě dnes v Příbrami diskutovalo pět desítek mladých lidí z Evropské sociální demokracie (ECOSY). Nejvíce účastníků přijelo z Polska, Rakouska a Německa.

Veřejnost proti, vláda pro

Podle průzkumů veřejného mínění je většina české veřejnosti proti radaru v Brdech. Rozdílné názory na protiraketový systém má i politická reprezentace. Zatímco ODS a lidovci jsou pro umístění radaru v Česku, zelení váhají a chtějí do projektu více zapojit NATO a EU. Se stavbou základny nesouhlasí většina opoziční ČSSD, která žádá referendum. Ostře proti stavbě základny jsou komunisté.

O umístění radarové části základny jednají Spojené státy s Českou republikou a Polskem, kde chtějí umístit silo s asi desítkou protiraket. Zda radar v Česku skutečně bude, bude záležet zejména na vyjednávání mezi Prahou a Washingtonem.

S výstavbou základny ale ostře nesouhlasí ruský prezident Vladimir Putin, který se do jednání zapojil na summitu skupiny G8 v německém Heiligendammu. Svému americkému protějšku Georgi Bushovi Putin navrhl využít už existující radarovou stanici v Ázerbájdžánu. Moskva proti umístění základny ve střední Evropě protestuje, obává se, že je namířena proti Rusku.