Pospisil_192x128.jpgMinisterstvo spravedlnosti odmítlo zodpovědnost za to, že se podnikatel Radovan Krejčíř v pondělí dostal z jihoafrické věznice na svobodu. Ohradilo se proti nařčení, že Česká republika nedodala do Jihoafrické republiky (JAR) včas materiály související se žádostí o vydání Krejčíře k trestnímu stíhání do Česka.

"Na květnových oficiálních jednáních jihoafričtí prokurátoři a zástupci jihoafrického ministerstva spravedlnosti určili, jakou podobu má mít extradiční žádost a do kdy má být podána. Termín byl jednoznačně určen na 19. 6. 2007," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Jihoafrický deník The Star dnes napsal, že Krejčíř je na svobodě a jihoafrická policie se ho snaží ze všech sil znovu dopadnout a zatknout. Vyvrátil tak informace jihoafrické prokuratury, že český uprchlík byl hned po propuštění znovu zatčen. Jeho právník Hugo Van Der Westhuizen listu řekl, že jakékoli obavy, že by Krejčíř uprchl, jsou "zcela nepodložené".

krejcir_192_128.jpgRozhodnutí o propuštění Krejčíře z vazby na svobodu padlo v pondělí u odvolacího soudu v Johannesburgu, české ministerstvo spravedlnosti o něm informoval prokurátor JAR. "Soud podle prokurátora vyhověl procesním námitkám obhajoby a rozhodl o propuštění Krejčíře na svobodu. Jednání soudu pokračuje i dnes," uvedla Kuncová s tím, že úřad si od prokuratury JAR vyžádal podrobné informace včetně rozsudku. "Až tyto informace dostaneme, vyhodnotíme je a rozhodneme o dalším postupu," řekla Kuncová. 

Podle jihoafrického deníku The Star se Krejčířovi podařilo dostat na svobodu "šokujícím způsobem". Jeho advokáti porazili státní zástupce prostřednictvím čistě technické právní otázky. Podařilo se jim totiž přesvědčit soud o tom, že do čtyřicetidenní lhůty pro dodání dokumentů z České republiky k žádosti o vydání Krejčíře se započítávají i volné dny.

Podle ministerstva spravedlnosti ale čtyřicetidenní lhůta dosud nevypršela. Jako doklad tohoto tvrzení umístilo ministerstvo na internet faxovou zprávu českého velvyslanectví v Pretorii ze 24. května. "Jak jsme se shodli s jihoafrickými kolegy ze státního zastupitelství, tato lhůta dle práva přijímajícího státu končí dnem 19. června t. r.," stojí ve zprávě, kterou vypracoval konzul Petr Rybák a schválil český velvyslanec v Pretorii Jaroslav Siro.

Ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že bylo již při květnovém jednání v JAR připraveno extradiční žádost předat. Jihoafrická strana ale požádala o zpracování extradiční žádosti nad rámec požadovaný Evropskou úmluvou o vydávání z roku 1957. "Tak, aby byly splněny specifické formální a obsahové požadavky Zákona o vydávání JAR, s ujištěním, že má být sledována lhůta pro její podání do 19. 6. 2007," dodala Kuncová.

Právníci Krejčíře ale požádali soud o jeho propuštění s odůvodněním, že čtyřicetidenní lhůta, kterou měla Česká republika na dodání podkladů pro řízení o vydání, už vypršela a ČR materiály nedodala. Obhajoba prosadila před soudem názor, že do této lhůty se započítávají i volné dny, s čímž prokuratura nepočítala. Měla ale údajně pro každý případ připravený nový zatykač a v případě, že bude Krejčíř propuštěn, ho chtěla použít.

Když příslušníci Interpolu po pondělním rozhodnutí soudu přišli do vězení, aby čerstvě propuštěného Krejčíře znovu zatkli, správa věznice jim údajně sdělila, že je to zbytečné, protože se vězni po 16. hodině nepropouštějí. Krejčířova obhajoba toho ale dosáhla. Krejčířův advokát nechtěl říci, kde podnikatel nyní je. České televizi Krejčíř řekl, že směřuje na jednání do Kapského Města.

Krejčíř byl v Johannesburgu zadržen na českou žádost 21. dubna po přistání na letišti. V Česku je stíhán za řadu majetkových trestných činů, ale také za přípravu vraždy. Už dříve v rozhovoru v Johannesburgu veškerá obvinění popřel a uvedl, že jeho stíhání v ČR je motivováno politicky.