Proti umístění amerického radaru v ČR a proti návštěvě prezidenta USA George Bushe v Praze demonstrovalo podle odhadu reportéra iHNed několik set lidí, podle organizátorů jich však bylo až 2000. Sešli se na Pohořelci, poblíž sídla ministerstva zahraničí.

K akci, kterou na Pohořelci pořádala iniciativa Ne základnám, se již zhruba v 18:00 připojili i účastníci komunistické demonstrace, která původně začala před americkým velvyslanectvím na Malé Straně.

Demonstrace nedaleko sídla české diplomacie začala improvizovaným divadelním představením, v němž jeho aktéři předvedli, jak bude vypadat "soud s Georgem Bushem" po anarchistické revoluci.

Někteří z účastníků akce mají přes obličeje šátky. Na shromáždění dohlíželi policisté, protest odpůrců radaru a kritiků amerického prezidenta je ale zatím klidný.

Bush je válečný zločinec a patří před soud, hlásali komunisté
Již v pět hodin se před ambasádou USA na Malé Straně konala demonstrace pořádaná Komunistickým svazem mládeže a Pražskou radou KSČM. Předseda mladých komunistů Milan Krajčo mimo jiné uvedl, že pod peticí proti radarové základně je 111.000 podpisů. "Jako válečný zločinec patří (Bush) před Mezinárodní soudní tribunál," prohlásila ve svém projevu předsedkyně Pražské rady KSČM Marta Semelová. K shromážděným promluvil i komunistický poslanec Stanislav Grospič.

Mezi demonstranty se však objevil i protikomunistický aktivista Jan Šinágl. Uvedl, že chce poděkovat USA za obranu demokracie. Jiný účastník demonstrace měl na aktivitu Američanů opačný názor. Radar je podle něj hrozbou pro Rusko. "Je zájem se dostat k ruskému bohatství," řekl podle agentury ČTK neznámý starší muž. Cestou od velvyslanectví na Pohořelec skandovali účastníci této demonstrace hesla proti radaru a americkému prezidentovi. "Proti imperialismu, žádný radar USA", "Kovboji Bushi, u krav ti to sluší," "Ne válce, ne radaru", "Ať ten Bush táhne už," znělo mimo jiné pražskými ulicemi.

Na shromáždění na Pohořelci pak promluvil mimo jiné i muž, který se označil za bývalého amerického vojáka a řekl, že sloužil také v Iráku. "Spojené státy nechtějí být vaším spojencem, jen chtějí vaší zemi kontrolovat," prohlásil.
Odpůrci radaru z řad iniciativy Ne základnám se původně chtěli sejít na nedalekém Hradčanském náměstí, ale ministerstvo vnitra jim to nedovolilo. Proto akci přesunuli na Pohořelec. Mluvčí iniciativy Jan Tamáš soudí, že politici se demonstrantů obávají.

Bush má do Prahy přiletět dnes večer a hlavním tématem jeho rozhovorů s českými politiky má být právě radar. Z České republiky má v úterý odletět na summit skupiny průmyslových států G8 do Německa. V německém Rostocku masová demonstrace proti summitu G8 přerostla v bitku s radikály. Neočekává se ale, že by demonstrace v Praze měly dorůst takových rozměrů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist