Spojené státy chtějí vybudovat svůj protiraketový štít v ČR a Polsku, aby byl systém, který má chránit většinu spojenců v NATO, co nejefektivnější. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes to řekl americký prezident George Bush.

Šéf Bílého domu zopakoval, že protiraketová obrana USA není namířena proti Rusku, které se záměrem Američanů nesouhlasí. "Je namířena proti lotrovským režimům. Proto jsem poslal ministra obrany (Roberta) Gatese, aby ruskému vedení vysvětlil náš záměr. Jsme transparentní, Rusy zveme, aby se na věci podíleli," prohlásil Bush.

Dodal, že USA chtějí, aby Rusko mělo vhled do jejich technologií. "Zveme je, aby přišli a vše si prohlédli," uvedl s tím, že studená válka už skončila a nyní země čelí hrozbám ze strany extremistů, kteří jsou ochotni zabíjet, aby prosadili svou ideologii.


Lepší bezpečnostní záruku už podle Bushe nabídnout nelze
Bush_foto_mimo_agenturu_172.jpgNa dotaz, co americká administrativa nabízí Polsku, kde mají sila pro rakety stát, aby získala podporu pro základnu, Bush odpověděl, že Polsko i USA jsou v NATO, takže útok na jednoho z nich by byl útokem i na toho druhého. "Lepší bezpečnostní záruku už nikomu nabídnout nemůžeme. A míníme ji vážně," uvedl.

Chystaný protiraketový štít nebude chránit jihovýchodní část NATO včetně Bulharska. Bush v této souvislosti poznamenal, že štít má chránit před raketami dlouhého doletu. Bulharsko bude chráněno obrannými systémy NATO, které mohou zneškodňovat rakety středního doletu.

"Chci právě to zdůraznit, až se do Bulharska vydám. Ale prvním cílem je samozřejmě přesvědčit státy ve vašem nedalekém okolí, aby nikoho neohrožovaly. Mám velkou obavu, že Írán zkonstruuje raketu s jadernou náloží, která by mohla doletět až do Evropy nebo na území kteréhokoliv jiného spojence. A my nechceme, aby někdo mohl svět vydírat," řekl Bush.

Americká velvyslankyně při NATO Victorie Nulandová v pátek uvedla, že systém protiraketové obrany by měl být propojen s NATO tak, aby ochránil všechny spojence. Předběžná rozhodnutí o propojení systémů by podle ní mohla být přijata příští rok na dubnovém summitu NATO v Bukurešti. S pomocí radarové základny v Británii a další základny, kterou chce Washington postavit v Grónsku, budou Spojené státy schopny zachytit rakety směřující z Íránu do USA. Základny v ČR a Polsku by měly ochránit území evropských států.


Zrušení víz pro Čechy je prý v ohrožení
V rozhovoru s novináři ze zemí, které navštíví během své evropské cesty, se Bush mimo jiné dotkl i otázky víz. Zatímco Američané pro cesty do ČR víza nepotřebují, Češi o ně musí kvůli cestě za oceán poměrně složitě žádat. Stejný postoj Američané uplatňují i k dalším novým členům Evropské unie s výjimkou Slovinska.

Bush řekl, že se ve spolupráci s Kongresem snaží změnit dlouho zaběhnuté zákony. Připomněl, že USA nyní vedou debatu o otázkách imigrace. "Jsem v této otázce zastáncem hlubokých reforem, stejně tak jako podporuji změny vízových zákonů. Nejsem schopen dát vám nějaký přesnější odhad, kdy to vše projde Kongresem, ale pracujeme na tom tvrdě. Uvidíme, jak to zvládneme."

Podle dnešních Lidových novin ale Bush zřejmě bude vetovat klíčový zákon, který by mohl vízovou povinnost pro Čechy cestující do USA zrušit. Vadí mu totiž, že zákon obsahuje pasáž, která rozšiřuje práva zaměstnanců na stávku, uvádí deník s odvoláním na diplomatické zdroje.

"Ten zákon totiž není jen o vízech, ale je bohužel navázán na věci, které silně vadí prezidentu Bushovi," řekl LN generální konzul ČR v USA Martin Klučar.

Pokud bude Bush zákon skutečně vetovat, diplomaté zkusí přesvědčit kongresmany, aby pasáž o vízech připojili k jinému zákonu. České ministerstvo zahraničí má obavy, že pokud se nepodaří zrušit víza ještě za Bushovy éry, všechny další kroky budou zbytečné. K odstranění víz by v takovém případě údajně mohlo dojít i za deset let.


Bush přiletí v pondělí
Bush do Prahy přiletí v pondělí 4. června večer. Do ČR dorazí v rámci své cesty na summit G8, který se bude konat v Německu 6. až 8. června. Americký prezident zavítá také do Polska, Itálie, Albánie a Bulharska.