Legislativní rada vlády projednala návrh zákona, který upravuje podmínky pro povolování odposlechů a záznamu telekomunikačního provozu. "Zjednodušeně řečeno, jde o jisté "zpřísnění" pravidel používání operativně pátracích prostředků," uvedla Simona Cigánková, mluvčí předsedy rady vlády Cyrila Svobody. Ten se jednání neúčastnil, je v zahraničí.

Předloha vypracovaná ministerstvem spravedlnosti předpokládá, že neoprávněně odposlouchávaní lidé by se o tomto kroku policie zpětně dozvěděli a mohli případně žádat odškodnění. Nejpozději do jednoho roku se tak odposlouchávaný dozví, že byl odposloucháván. Zákon také výslovně stanoví princip, že odposlech by mohl být nařízen pouze v případě, kdy si policie potřebné informace a důkazy nemůže opatřit jinak.

"Novela výslovně ukládá policejním orgánům povinnost sledovat, zda stále trvají důvody, pro které byl odposlech povolen, v opačném případě musí být odposlech okamžitě ukončen," upřesnila Zuzana Kuncová, mluvčí ministerstva spravedlnosti. Zákon také zkracuje maximální dobu, po kterou mohou být odposlechy nařízeny z šesti na čtyři měsíce.

Neoprávněně odposlouchavaní dostanou možnost podat návrh na přezkoumání zákonnosti příkazu k odposlechu. Tím by se měl zabývat Nejvyšší soud. Pokud by rozhodl, že nařízení odposlechů bylo v rozporu se zákonem, bude poškozený moci požadovat náhradu od státu. "Bude tak moci uskutečnit prostřednictvím žaloby v civilním řízení," dodala Kuncová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist