Premiér Mirek Topolánek míní, že vládní strany ještě svedou mezi sebou o definitivní podobu reformy veřejných financí tvrdý boj. Největší diskusi očekává o daňově odečitatelných položkách a škrtech v rozpočtech ministerstev. Ustupovat nechce od plánovaných poplatků u lékaře. Topolánek to dnes řekl v rozhovoru pro rádio Impuls.

Lidovečtí poslanci přitom žádají, aby od poplatků u lékaře byly osvobozeny děti do věku patnácti let a těhotné ženy. "Nedomnívám se, že v této věci je možné ustoupit. Poplatky u lékaře jsou svým způsobem symbolické," řekl premiér. Platby podle něj přispějí k tomu, aby nebyla zneužívána zdravotní péče. Rodinám s dětmi přitom budou dostatečně kompenzovány daňovými úlevami.

Platby se podle Topolánka výrazně nedotknou ani sociálně slabších. "Když si vezmeme, kolik stojí dnes krabička cigaret a kolik stojí jedno pivo, tak si myslím, že ty poplatky nejsou asociální," uvedl.

Reformní zákony, s nimiž koaliční kabinet spojil svou další existenci, začnou ministři projednávat ve středu. Schvalovat ji ale zřejmě budou až příští týden, uvedl Topolánek v rozhovoru.

K prosazení reforem ve sněmovně bude koalice potřebovat každý hlas i podporu dvou bývalých členů ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka. Výhrady k reformě přitom zaznívají i z koaličních řad. Nejvíce ji kritizuje poslanec ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý.


Topolánek věří, že pro bude hlasovat i Tlustý

topolanek_debata_192x168.jpg"Patová situace, kdy je to sto na sto a máme neurčitou dohodu se dvěma bývalými členy poslaneckého klubu ČSSD, je taková, že každý má obrovskou moc vládu položit, ale každý má i obrovskou odpovědnost," uvedl Topolánek v rádiu Impuls. Věří proto, že všichni koaliční poslanci včetně Tlustého nakonec pro vládní reformu ruku zvednou v zájmu udržení vlády, a tím například i možnosti zvolit Václava Klause příští rok prezidentem.

S Melčákem a Pohankou Topolánek prý zatím žádnou dohodu o podpoře pro reformu nemá. Jednání se zákonodárci podle něj přijde na řadu poté, co vláda schválí paragrafované znění reformních zákonů. "Teprve potom je o čem se bavit nejen s poslanci Melčákem a Pohankou, ale i s ČSSD jako stranou," řekl.


Neúspěch reformy by znamenal "velké zemětřesení" ve straně

Dohodu o reformě chce Topolánek hledat především u bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky a dalších ekonomických expertů ČSSD. "Budu se snažit s nimi domluvit, jestli mají alternativní scénář, pokud padne vláda a budeme další měsíce sestavovat vládu novou," řekl.

Pokud by reforma ve sněmovně neuspěla kvůli poslancům ODS, znamenalo by to podle Topolánka nejen konec vlády, ale zřejmě i "velké zemětřesení" ve straně. O tom, zda by v takovém případě odešel z funkce předsedy ODS, nebo ji dal k dispozici, nechtěl spekulovat. Naznačil ale, že by mohlo odejít i celé vedení. Vládu by prý po neúspěchu reformy již znovu nesestavoval.