Topolánek popřel, že by se Zemanem mluvil o tom, zda by mohl ovlivnit rozhodování některých jemu blízkých poslanců při podpoře vládní reformy veřejných financí.

"S Milošem Zemanem jsem se setkal rád, měl mimořádně dobrou slivovici. Probrali jsme některé aspekty a spíše odborně jsme se bavili o příjmové a výdajové stránce rozpočtu," řekl Topolánek novinářům. "Bavili jsme se o tom, jak to vidím já a jak to vidí on," dodal.

Na dotaz, zda se bavili o konkrétních jménech poslanců, kteří by případně mohli vládní reformy podpořit, premiér řekl: "I kdyby to byla pravda, tak bych vám řekl, že ne. A ono to pravda není".

Sociální demokracie a KSČM reformy vlády odmítají - stočlenná koalice tak bude zřejmě znovu muset spoléhat na bývalé sociální demokraty Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří s ní uzavřeli dohodu o toleranci. Zatím jasně neřekli, zda vládní balík zákonů podpoří. Váhá i několik koaličních poslanců - Vlastimil Tlustý z ODS či lidovci Jan Kasal a Ludvík Hovorka.

Tajemný Zeman

Ještě méně sdílný než Topolánek byl Zeman. Zeman nechtěl komentovat "svou soukromou schůzku", ani reformu, protože od okamžiku, kdy ukončil členství v ČSSD a stal se "doživotním nestraníkem", se prý nehodlá vyjadřovat k veřejným záležitostem. "Jistě uznáte, že reforma veřejných financí je veřejná záležitost," uvedl Zeman.

Reformní daňové, sociální a zdravotnické zákony ve středu projedná kabinet občanských demokratů, lidovců a zelených. Až po jejich schválení o nich premiér začne jednat s opozicí, odbory a každým, kdo o to bude mít zájem, uvedl.

Paroubek: Pan Topolánek už musí být hodně zoufalý

Předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že Zeman už nemá na sociálnědemokratické poslance vliv. "Pan předseda Topolánek už musí být hodně zoufalý, když se obrací na Miloše Zemana," řekl dnes v rozhovoru pro Radiožurnál.

Paroubek Radiožurnálu rovněž řekl, že pokud měla vláda zájem o reformě diskutovat, měla to udělat dřív, než schválila její koncept. "Teď už to nemá smysl," dodal.