Oslavy 62. výročí konce druhé světové války dnes budou v Praze pokračovat uctěním památky obětí z řad spojeneckých armád na ďáblickém hřbitově. Před polednem se uskuteční pietní vzpomínka na padlé vojáky polské armády v základní škole v Žernosecké ulici v osmé městské části.

Další ceremonie se bude konat odpoledne v kobyliské střelnici. Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 zde nacisté popravili kolem 540 lidí. Obětí německých popravčích čet byl například spisovatel Vladislav Vančura, novinář Evžen Rosický či předseda protektorátní vlády Alois Eliáš.

V Plzni vzdají hold americkým vojákům

Vzpomínkové akce uskuteční i v dalších městech. V Plzni dnes vrcholí třídenní Slavnosti svobody, které připomínají osvobození Plzně americkými vojáky v květnu 1945. Dnešek je zároveň hlavním dnem oslav, neboť právě 6. května před 62 lety přijely do města americké tanky, jejich vojáci přemohli poslední odpor německých ostřelovačů a město osvobodily. Spolu s Američany se na osvobozování Plzně podíleli i belgičtí vojáci. Veteráni z obou zemí do Plzně jezdí svobodu oslavit od roku 1990 pravidelně.

Lidé si mohou i dnes prohlédnout ukázku táborového života americké armády v roce 1945 nebo expozice muzea generála Pattona. 

Oslavy vyvrcholí v 16:00 hlavní vzpomínkovou akcí u památníku Díky, Ameriko!, které se kromě představitelů města zúčastní například premiér Mirek Topolánek, ministryně obrany Vlasta Parkanová, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, předseda Senátu Přemysl Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček nebo americký velvyslanec Richard Graber.

Oslavy osvobození jsou naplánované i na jiných místech kraje, například v Dýšině u Plzně předvedou kluby vojenské historie krátkou bojovou ukázku.