Přes bránu exkluzivního komplexu Lyford Cay nedaleko Nassau na Bahamách se nedostane každý. Stačí jen vytáhnout kameru a startuje ostraha. Viktor Kožený byl donedávna více než půldruhého roku za jinou branou - vězení Jejího Veličenstva ve Fox Hill. Dnes už si opět užívá domova v Lyford Cay. Jen mávne za volantem rukou a závora se zdvíhá.

Nemajetný v milionářském ráji

kozeny_plaz_160x180.jpgZa branou je svět pro lidi, kteří na to mají. Obrovské soukromé jachty, elektrické automobily, restaurace, golfové hřiště, 12 tenisových kurtů, umělý mořský kanál, přístaviště, soukromá škola a v klubu věhlasní šéfkuchaři. Je tu asi 300 rezidencí.

Viktor Kožený bydlí právě tady - i když na přímý dotaz o majetku odpovídá, že o většinu svých peněz přišel: "Svůj osobní majetek jsem ztratil při rozvodu. A žádný další majetek nemám." Odmítl i tvrzení vedení Harvardského průmyslového holdingu (HPH), že má přes prostředníky přístup k více než 40 procentům jeho majetku. "Ne, v žádném případě nemám přístup k jakémukoli majetku HPH," řekl.

Kožený po propuštění z vazby s novináři nejprve komunikoval jen prostřednictvím elektronické pošty. Po týdnu ale souhlasil i s rozhovory na kameru. Odpovídal ochotně a otázkám se nevyhýbal. Celým postojem se snažil dát najevo to, co mnohokrát opakoval - že je nevinný a Američané, kteří požádali o jeho vydání z Baham k trestnímu stíhání, si to podle něj čím dál více uvědomují. To je v příkrém rozporu s oficiálním americkým postojem - mluvčí amerického velvyslanectví v bahamském hlavním městě Nassau tento týden řekl, že Spojené státy jsou pevně odhodlány dostat českého finančníka s irským pasem před soud.

Falešné nařčení prý organizoval expremiér

zeman_milos_profil_172x107.jpgO jeho vydání usiluje i Česká republika. Podle Koženého jde o politickou záležitost: "Bývalý premiér Miloš Zeman na mne vydal svůj mezinárodní zatykač a poté do něj dal policii dopracovávat v podstatě falešné dokumenty a falešná nařčení. Tudíž toto vydání nemá právní bázi," prohlásil.

Kožený je nicméně připraven spolupracovat s českými vyšetřovateli, kdyby se za ním při vyšetřování zpronevěry majetku HPH vypravili. "Nic nebrání tomu, aby členové vyšetřovacího týmu nebo policie přijeli na Bahamy a já jim poskytnu veškeré informace, které vím. Ale co se týče prostředků HPH, ty byly svěřeny pánům Vostrému a Širokému a ti je zpronevěřili - a to se jedná o stamilionové majetky."

Bývalí Koženého spolupracovníci Juraj Široký i Boris Vostrý uvádějí, že majetek naopak zpronevěřil Kožený. Vostrý žijící nyní ve středoamerickém Belize je v České republice obviněn ve stejné kauze jako Kožený.

Česká republika popírá, že by stíhání Viktora Koženého mělo politický nádech. Žádost o jeho vydání z Baham podala před dvěma lety, ještě dříve než Američané, a na Koženého vydání trvá. Ještě letos v únoru doručila bahamským úřadům další požadované dokumenty. Zatím nicméně není jasné, zda Bahamci už mají všechny dokumenty, které potřebují.

Útěk z Baham nehrozí

Do jistých komplikací se dostala nyní i americká žádost o vydání. Soudce Koženého propustil na kauci více než šesti milionů korun proto, že USA nedodaly včas podklady pro řízení, které mělo začít v pondělí 30. dubna. Američané neřekli, co nedoručili, a odmítají záležitost objasnit. Podle Koženého však USA nepředložily vůbec nic. "My jsme dali rozsáhlou obhajobu. Měla zhruba 500 bodů a americká strana neodpověděla zatím ani na jeden," řekl.

Je pro něj nemyslitelné, že by z Baham uprchl, i když na první pohled se zdá, že tomu nic nebrání - z Lyford Cay je výhled na širé moře a mezinárodní vody jsou jen pár mil. "Soud sám dospěl k přesvědčení, že není nebezpečí, že bych bahamské ostrovy opustil, a tudíž mne pustil," poznamenal.