neonaciste_demonstrace_184x.jpgPlánovaný pochod neonacistů centrem Brna se dnes nekonal. Radnice městské části Brno-střed ho kvůli chování jeho účastníků a kvůli symbolice hnutí Národní odpor těsně před začátkem zakázala. Proti asi 500 pravicových radikálů pak policisté včetně těžkooděnců a jízdní jednotky na koních tvrdě zasáhli. Začali je rozhánět, použili při tom vodní děla a šest účastníků pochodu zadrželi.

Pochod byl podle ohlášení namířen proti kapitalismu, policisté ale s přivolanými znalci extremismu došli k závěru, že jeho účastníci chtějí propagovat nacismus. "Na místě se projevilo, že existuje spojení s Národním odporem," uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander. Znalci poukázali na černo-bílo-červené vlajky a nápisy i pokřiky "Národní odpor". "Jsou to přímé odkazy na nacistickou ideologii," řekl tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný, který o zákazu pochodu rozhodl.

Neonacisté zpočátku zákaz neakceptovali, někteří se pokoušeli přelepit nápisy na vlajkách i oděvech páskou. Policisté je začali za použití jízdní jednotky vytlačovat úzkou ulicí Bašty, kde se průvod formoval. Demonstranti se bránili kameny i pevnými plastovými tyčkami, na nichž původně měli upevněny vlajky. Házeli dělbuchy, aby vyplašili koně. Několikrát se jim podařilo policii přetlačit. Odpor zlomilo až vodní dělo a nástup těžkooděnců.

Přes terasy na svazích Petrova se neonacisté dostali na Nové sady. Plastovými tyčemi tam rozehnali dav přihlížejících lidí. Pak se prořídlá skupina příznivců Národního odporu srotila na prostranství u tramvajové zastávky. Policejní vyjednávači jim nabízeli bezpečný rozchod, ovšem neonacisté se ještě jednou bez úspěchu pokusili dostat z obklíčení, aby se na Nové sady opět vrátili. Policii se podařilo zastavit skupinu asi 20 anarchistů, kteří se chtěli přiblížit k neonacistům.

neonaciste_zasah_250x155.jpgPolicisté poté přistavili pětici autobusů, kterými odjeli přespolní demonstranti, velkou část jich doprovodili na železniční stanici, kde postupně nastupovali do vlaků. Další část si vymínila hromadný odchod do pivnice, kde je budou dále střežit policisté, podle Novotného do chvíle, kdy se situace zcela uklidní.

Šestici zadržených lidí policisté podezřívají ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod člověka, uvedla mluvčí jihomoravské krajské správy.

Rušný dopravní uzel před hlavním nádražím byl více než dvě hodiny zcela ochromen. Ještě před začátkem pochodu vyklidila policie Masarykovu třídu, Josefskou ulici a další místa na plánované trase neonacistů.


jacques_cermak_policie_172x107.jpgProti pochodu neonacistů protestovaly Kuchtová či Jacques
Proti plánovanému prvomájovému pochodu neonacistů centrem Brna dnes protestovali například zelení. Na Moravském náměstí se odpoledne sešla asi stovka lidí, někteří měli transparenty, jiní přišli v zelených úklidových vestách a s košťaty. Akce se zúčastnili i ministryně školství Dana Kuchtová a poslanci Ondřej Liška a Kateřina Jacques, která se na podobné akci loni v Praze dostala do konfliktu s policií.

Shromáždění začalo krátce po 13:00, trvalo přes hodinu. Dohlíželo na něj jen několik policistů. Někteří pořadatelé happeningu se na opačném konci centra podíleli na vyjednávání s policií a úřady o zákazu neonacistického pochodu. Když Liška kolem 14:00 ohlásil, že úřady pochod zakázaly, zhruba stovka účastníků happeningu to ocenila mohutným potleskem.

"Já jsem Ondřej Liška a jsem členem úklidové čety," představil se brněnský poslanec za Stranu zelených. Stejně jako další představitelé strany měl na sobě zelenou úklidovou vestu. Chtěl tak demonstrovat svůj nesouhlas s pochodem. Nad hlavami účastníků protestu se objevovaly transparenty s nápisy 'Kamarádi, Brno k vám má ODPOR' nebo 'Nechceme nácky v Brně ani rasistu ve vládě'. Někteří z hovořících mimo jiné citovali kontroverzní výroky představitelů Národního odporu.

Happening měl mimo jiné za cíl upozornit na liknavost úřadů, které pochod neonacistů povolily. Zelení se chtěli nejprve sejít v ulici Bašty poblíž hlavního vlakového nádraží. To ale úřady nepovolily, protože ulicí měl vést právě neonacistický průvod. Ani Zelný trh nebyl povolen, zelení si proto nakonec vybrali Moravské náměstí, kde se při stejné příležitosti sešli i před dvěma lety. Na přístup úřadů si stěžovala například Kuchtová. "Při jednáních a panem primátorem se o tom jistě zmíním," uvedla.

Podle Jacques záleží zvládnutí podobných akcí vždy na úřadech. "V zákonu, který shromažďování upravuje, problém není," soudí poslankyně.


policie_zasah_extremismus_1.jpgPravicoví extremisté a anarchisté v Praze se už rozešli
Anarchisté a pravicoví extremisté, mezi nimiž bylo dnes v Praze několik incidentů, se kolem 14:30 rozešli. Vedle 26 zadržených lidí po střetu na Střeleckém ostrově policie předvedla ještě několik dalších lidí, které zadržela během průvodu nacionalistů k americkému velvyslanectví. Mluvčí pražské policie Eva Miklíková nevyloučila, že někteří budou obviněni z útoku na veřejného činitele.

Podle zdroje agentury ČTK je mezi zadrženými známý anarchista Ondřej Slačálek a také několik mladých sociálních demokratů.

Policie uvedla, že až na několik střetů na mostě Legií a na Újezdě byla akce klidná. "Policie bude samozřejmě situaci v Praze monitorovat i nadále," řekla Miklíková.

Na Střeleckém ostrově se v poledne sešly asi tři desítky pravicových extremistů, příznivců a členů hnutí Národní sjednocení a Vlastenecká fronta. K nim se chtěly dostat asi dvě stovky anarchistů, kteří měli původně setkání na Újezdě. Policie průvod anarchistů zastavila na mostě Legií. Poté se pravicoví extremisté dali na pochod k americkému velvyslanectví. Aby policie umožnila jejich ohlášený průvod, vytlačila anarchisty směrem na Petřín.