Necelé tři desítky příslušníků bezpečnostních složek se dnes sešly před ministerstvem vnitra, aby podpořily jednání vedení svých odborových svazů s ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS). Policisté, hasiči a další členové bezpečnostních složek tak protestují proti dopadům nového služebního zákona, který platí od začátku roku.

O zákoně právě teď jedná ministr Langer s předsedou Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milanem Štěpánkem, předsedou Odborového svazu hasičů Vladimírem Mühlfeitem, předsedkyní Odborového svazu státních orgánů a organizací Alenou Vondrovou a předsedou Unie bezpečnostních složek (UBS) Milošem Plechatým.

Shromáždění svolala před ministerstvo právě UBS, která vznikla letos v únoru ze skupiny policistů nespokojených s novým zákonem. Nové odbory chtějí být radikálnější než ostatní organizace.

"Po necelých čtyřech měsících, kdy nový služební zákon platí, máme příležitost vytvořit si ucelenější pohled na praktické fungování bezpečnostních sborů s novým služebním zákonem, a to na základě analýz získaných za období prvního čtvrtletí letošního roku. Taková byla dohoda s odborovými svazy," uvedl dnes v tiskovém prohlášení Langer.


Petici už údajně podepsalo přes 11.500 lidí
Předseda UBS předal ministrovi petici, kterou prý již podepsalo přes 11.500 policistů, hasičů i členů vězeňské služby. Vadí jim především to, že přišli o peníze, hodnosti a proplácení přesčasů. Hlavním sporným bodem je pak ustanovení, podle kterého se příslušníkům bezpečnostních sborů proplácejí přesčasy až po odpracování 150 hodin zdarma. UBS chce, aby bylo ustanovení zrušeno do 30. června.

Nový zákon mění pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Celkem jde o zhruba 72.000 lidí. Největší část tvoří policisté, kterých je asi 47.000. Pracovníci bezpečnostních složek tvrdí, že kvůli němu přišli o peníze, zákon také zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu jim však prodlužuje dovolenou, zkracuje týdenní pracovní dobu a dává nárok na rehabilitaci. Měl jim také plošně navýšit základní platy. Protesty proti němu trvají od doby, kdy vstoupil v platnost.