Svaz pacientů je podle vyjádření jeho prvního viceprezidenta Josefa Mrázka připraven obrátit se kvůli případnému zavedení poplatků ve zdravotnictví na Ústavní soud. Julínkův návrh v rozporu s Ústavou, řekl Mrázek v dnešních Otázkách Václava Moravce, jejichž první část redakce iHNed podrobně sledovala ZDE. Svaz by podle Mrázka kvůli ústavní stížnosti mohl oslovit poslance či senátory, kteří by ji podali.

"Když se podíváme na zákony o lidských právech, Ústavu, Úmluvu o lidských právech, tak zjistíme, že ze všech těchto důvodů je toto (poplatky) nepřípustné," uvedl Mrázek. Dodal, že "rozhodně není pravda", že by se v ČR péče zneužívala vinou pacientů. Podotkl, že na vyšetření je posílá a léky jim předepisuje lékař.

Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath se domnívá, že pro sociálnědemokratické poslance a senátory by nebyl problém případnou ústavní stížnost podat. "Je to (návrh poplatků) dozajista podle mnohých expertů na ústavní právo v rozporu se současnou dikcí české Ústavy," řekl Rath. I on ale dříve zavedení poplatků podporoval.

Podle Julínka autoři návrhu při jeho tvorbě brali na Ústavu ohled. "My jsme to samozřejmě vážili a prověřovali, a proto je to napsáno tak, aby to v rozporu s Ústavou nebylo," řekl ministr. Poplatky podle něj mají i "psychologickou" funkci. Lidé by si tak prý mohli uvědomit, že zdravotnictví není zdarma.

S tím souhlasí chirurg Pavel Pafko a výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Podle Pafka čeští pacienti stále ještě jako by žili v socialismu a věří, že péče je zadarmo.

Vybírání třicetikorunového poplatku za návštěvu se brání i někteří lékaři. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by vybírali "euro stejně jako toaletářka na pařížském nádraží". Administrativa spojená s poplatkem by je navíc prý zatížila.