Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se dnes distancoval od podpory, kterou mu za jeho postoje k Romům vyjádřili zástupci neonacistických, xenofobních či ultrapravicových sil. "V mém jednání nikdy nebyly rasistické ani xenofobní motivy, naopak jsem se vždy snažil o rovný přístup ke všem," uvedl Čunek v tiskovém prohlášení.

Extremisté jsou spokojeni...

20021115_skinhead.jpgČunek je podle nacionalistů jediný politik, který se nebojí otevřeně říct názory na Romy a doprovodit je i činy. Středeční demonstraci Romů za Čunkovo odvolání před úřadem vlády přihlíželo i několik příznivců ultrapravicové Národní strany včetně její předsedkyně Petry Edelmannové. Protesty Romů jsou podle této strany "cikánská drzost, arogance a zpupnost".
Národní strana dokonce uvažuje o uspořádání demonstrace na Čunkovu podporu. "On (Čunek) otevřeně řekl to, co mi říkáme už dlouhou dobu," uvedla Edelmannová. Dodala, že české společnosti vadí "cikánský způsob života, když někdo žije na úkor systému".

Deník Právo nedávno citoval slova několika dalších zástupců extremistických stran i lidí, kteří nepokrytě propagují myšlenky fašismu. Řekli, že se jim líbí Čunkovo účinkování ve vysoké politice a jeho výroky na adresu Romů.

...Romové se bouří

cunek_romove_demo_mms.jpgZatímco Romové, romští aktivisté a zástupci nevládních organizací si myslí, že vicepremiér oslovuje hluboce zakořeněné xenonofobní představy nemalé částí většinové společnosti, Čunek tvrdí, že jeho strana i on osobně odmítá jakoukoli formu xenofobie a rasismu. "Chceme nastavit systém sociálně spravedlivě, aby motivoval všechny lidi bez rozdílu k práci a naopak zkomplikoval život těm, kteří chtějí sociální systém zneužívat," tvrdí.

Čunek Romy pobouřil svými výroky, že k získání podpory od státu je třeba se opálit a dělat binec a ohně na náměstích. Již dříve se několikrát zmínil o tom, že Romům se nechce pracovat.

Čunkovu pozici v koaliční vládě ohrožují nejen kontroverzní postoje k Romům, ale i obvinění z přijetí půlmilionového úplatku.