Česká vláda ve středu oznámila, že začíná o vybudování protiraketového radaru v Česku oficiálně jednat. Varšava by podle Pastwy měla oficiální verdikt oznámit v krátké době. Polská diplomacie zatím pouze odeslala do USA nónu, že je připravena jednat, vláda však zatím o zahájení vyjednávání nerozhodla.

"Domnívám se, že to bude kladné rozhodnutí. Obzvlášť po rozhodnutí české vlády," řekl Pastwa v rozhovoru s ČTK. Vyslovil se také proto, aby vlády Polska a Česka vyjednávání s Američany koordinovaly a vedly souběžně.

Spojené státy oslovily se žádostí Česko, kde by chtěly mít radar, a Polsko, na jehož území by mohla být asi desítka raket. V Česku má část systému stát ve vojenském újezdu Brdy a v Polsku možná na severu u Baltského moře. Jednání Praha s Washingtonem povede zřejmě celý letošní rok.

Severní soused zvolil ve věci americké žádosti trochu jiný postup. Polsko oznámilo na konci února, že je připraveno jednat o umístění části protiraketové základny na jeho území. Poprvé oficiálně jednal představitel USA s polským ministrem obrany Aleksanderem Szczyglem o základně minulý týden. Polská vláda však zatím o případném umístění části štítu a o vyjednávání nerozhodla. Mělo by se tak stát v nejbližších týdnech. Kývnout na nabídku USA chce premiér Jaroslaw Kaczyński, ale pouze za jasně daných podmínek.

Pastwa uvedl, že protiraketový štít ve střední Evropě zajistí bezpečnost regionu, evropského kontinentu a USA. Proti jeho výstavbě ale protestuje Moskva. Systém podle polského velvyslance nemůže Rusko v ničem poškodit. Doplnil, že jak Rusko, tak členské země NATO byly o záměru informovány. Podle něj to poprvé bylo před čtyřmi lety.

Proti systému se staví část polské i české veřejnosti. Velvyslanec soudí, že základna je podobně citlivý problém, jako je třeba stavba jaderné elektrárny či dálnice, proto se objevují protesty. V případě protiraketového systému se jedná o strategickou bezpečnost státu, zdůraznil. Dodal, že je také mnohem méně škodlivý, než jsou například elektrárny.
Diplomat si myslí, že Polsko a Česko by měly vyjednávat společně, aby získaly co nejlepší podmínky. "Víme co je před námi. Máme společného partnera, kterým jsou Spojené státy. Na druhé straně stolu jsme my - Polsko a Česká republika. Budeme se snažit náš postup koordinovat," řekl.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg očekává, že rozhovory s Američany potrvají přibližně do konce roku. V Česku by případné postavení radaru měl schválit parlament nebo i prezident, což by záleželo na typu smlouvy. Opozice požaduje referendum.