Úsloví "Přijde den" používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

"Výrok premiéra Mirka Topolánka je nešťastný. Žel není jediný. Předseda české vlády je vskutku neřízenou střelou a jeho úlety jsou na pováženou," uvedla předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková ve svém prohlášení.

Topolánek větou "Es kommt der Tag..." reagoval na dotaz redaktora deníku Šíp, zda od šéfa společnosti ČEZ Martina Romana dostal hodinky za 300.000 korun. V předchozí "esemesce" uvedl, že taková otázka je "skutečně inteligentní" a "hodna sprostoty bulváru".

"Nekomentuji soukromou poštu, natož svou vlastní. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, neboli jak uplést z h.... bič. S novináři je to těžké. Koupíš cedník, teče. Zalepíš díry, necedí. Kolik třešní, tolik višní," uvedl Topolánek doslova v textové zprávě Dvořákové.

Předseda vlády si podle Dvořákové neuvědomuje, že vůbec není vtipný. "Svými gesty a výroky neubližuje jen sobě a své rodině, ale především své straně, kde je předsedou, a vládě, v jejímž čele stojí. V konečném důsledku jeho nevhodné chování škodí i České republice," tvrdí šéfka organizace, která sdružuje bojovníky proti totalitním režimům.

Na Topolánkovo chování si stěžuje i opozice. Tvrdí, že premiér se chová arogantně, vadí jim třeba to, že přímo ve sněmovně použil vulgární gesto zdviženého prostředníčku.

Poslankyně ČSSD Hana Orgoníková se s výhradami k Topolánkově počínání obrátila i na prezidenta a čestného předsedu ODS Václava Klause. "Není premiérem vašeho formátu, byť jste z jedné politické strany," napsala mimo jiné v dopise adresovaném hlavě státu. Topolánek se podle Orgoníkové neumí ve sněmovně chovat a roli premiéra psychicky nezvládá.

Šéfovi ODS mnozí vyčítali i to, že před volbami hovořil v souvislosti s nástupcem své strany k moci o "noci dlouhých nožů" nebo že evropskou ústavu označil za "shit". Nocí dlouhých nožů historici označují události z roku 1934, kdy nacistický vůdce Adolf Hitler nechal povraždit své odpůrce. Přeneseně se tento výraz používá pro razantní personální obměnu. Topolánek později řekl, že tím neměl na mysli žádné čistky - jen konec praxe, kdy jsou vrcholné funkce obměňovány podle stranického klíče.