Prvním místopředsedou ČSSD zůstává Bohuslav Sobotka. Na sjezdu ČSSD v Brně neměl bývalý ministr financí protikandidáta. Funkci obhájil hned v prvním kole tajné volby, a to se ziskem více než 84 procent hlasů. Získal 428 z 505 hlasů.

Sobotka ještě před svým zvolením delegátům řekl, že bude staronovému předsedovi Jiřímu Paroubkovi říkat vždy pravdu do očí. Ujistil také delegáty, že bude mít na tuto funkci mnohem více času, než když byl členem vlády. První místopředseda přebírá vedení strany ve chvíli, kdy předseda rezignuje nebo nemůže vykonávat svou funkci.

Zvolení Bohuslava Sobotky pro iHNed okomentoval David Rath: "Já myslím, že se to očekávalo, stejně jako se očekávalo, že bude zvolen Jiří Paroubek. Bohuslav Sobotka je stejně jako předseda Paroubek velmi kvalitní, dobrý kandidát a je dobře, že byl zvolen."

Sám Jiří Paroubek už předem oznámil, že si přeje Sobotkovo další působení v nejužším vedení nejsilnější opoziční strany. Zdůvodňoval to tím, že byl úspěšným lídrem v Jihomoravském kraji při loňských volbách. Naopak jako své místopředsedy si nepřeje Petra Hulinského a Martina Starce.

Mezi Starcem a Buriánkem panovala rivalita

V prvním kole volby na šéfa Ústřední kontrolní komise (ÚKK) získal Starec 251 hlasů, pro Buriánka hlasovalo 236 delegátů, oba tak postoupili do druhého kola volby. Mezi oběma kandidáty panovala znatelná rivalita.

Přijaty byly stanovy strany, pro které hlasovalo 444 delegátů, 6 bylo proti. Jednání o stanovách však bylo poměrně komplikované a na řadě delegátů byla po jeho skončení znát únava. V průběhu jednání někteří delegáti zpochybňovali kvalitu stanov, v nichž se údajně určité body překrývaly, jednomu z účastníků sjezdu se nezamlouvalo sčítání hlasů a označil jeho průběh za "skandál".

Podle nových stanov budou předsedu sociální demokracie volit všichni členové ČSSD přímo. Ostatní zásadní změny stanov, které se týkaly většího zastoupení žen na kandidátkách, přímá volba předsedů okresních a krajských organizací ani zřízení stálé konference ČSSD, která by měla některé kompetence sjezdu, neprošly.

Sjezd Paroubkovy návrhy na změny stanov neschválil

Předseda Paroubek sice ocenil, že napříště budou šéfa strany volit přímo všichni členové, a ne delegáti sjezdu jako dosud. Vyjádřil ale zklamání z toho, že jiné změny se do stanov nedostaly. "Je zřejmé, že pro tyto změny zatím doba nenazrála," řekl. Podle něj i dílčí změny pomohou změnit tvář sociální demokracie, další zřejmě chtějí více času.

Delegáti měli k dispozici tři možnosti zastoupení žen na kandidátkách - jedna žena v každé trojici, každé čtveřici nebo v každé pětici. Tak by se ženy dostaly na volitelná místa. V platnosti zůstalo ale současné ustanovení, které nijak poměry mezi muži a ženami na kandidátkách nedefinuje.

Zklamán tím byl nejen předseda Paroubek, ale také delegátky sjezdu. Předsedkyně senátorského klubu Alena Gajdůšková, která zastávala tu nejvýhodnější variantu, aby byla žena v každé trojici na kandidátce, vyjádřila naději, že se podaří více ženám prosadit i bez kvót.

Přímé volby okresních a krajských předsedů sice prosazovalo stranické vedení, ale odmítali je sociální demokraté v regionech. Většinou namítali, že by šlo o zbytečně komplikovanou proceduru.

Zřízení stálé konference prosazoval především Paroubkek. Někteří delegáti dokonce tvrdili, že jen on sám. Argumentoval tím, že je nutná proto, aby se mohla strana operativně měnit, modernizovat, aby mohla pružně měnit stanovy do dalšího sjezdu, který se bude konat za dva roky. Odpůrci ho naopak podezřívali, že má sloužit k lepšímu ovládání strany.


Starec se i přes Paroubkovu nepřízeň stal předsedou ÚKK

Novým předsedou Ústřední kontrolní komise ČSSD byl nakonec zvolen bývalý místopředseda pro hospodaření Martin Starec. V této funkci vystřídá Viléma Buriánka. Starcovo zvolení nepotěšilo předsedu strany Jiřího Paroubka, oba muži vedou spolu totiž dlouhodobé spory. Starce přesto do čela komise zvolilo téměř 55 procent delegátů sjezdu. Hned po svém úspěchu Starec v prvním proslovu přilil "olej do ohně", když vyzval delegáty, aby na pozici místopředsedy svými hlasy podpořili Petra Víchu, Zdeňka Škromacha a Petra Hulinského.

Hulinský patří do okruhu politiků, které Jiří Paroubek na pozici místopředsedy nedoporučil. Dnes večer dokonce Jiří Paroubek podle agentury ČTK připustil, že porazí-li Hulinský "doporučeného" Milana Urbana, může předseda ČSSD rezignovat. "Já jsem řekl poctivě, že by to tak asi bylo," řekl Paroubek.

Tato hrozba pak přinesla své ovoce. Místopředsedou ČSSD pro řízení se totiž stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Získal zhruba 66 procent hlasů.

Místopředsedové ČSSD jsou nakonec podle Paroubkova přání

O zbylá tři křesla v předsednictvu ČSSD se v sobotu pozdě večer střetli čtyři kandidáti - své posty nakonec obhájili dosavadní místopředsedové Zdeněk Škromach, Petr Vícha a Jana Vaňhová. Vedle nich kandidovala ještě šéfka Sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová. V nejužším vedení podle stanov musí být alespoň jedna žena.

Kandidatury se vzdali Petr Hulinský, šéf sněmovny Miloslav Vlček a místopředseda dolní komory Lubomír Zaorálek.