Českých klimatologů se dotklo, jak prezident Václav Klaus odpověděl americkému Kongresu na dotazy týkající se globálních klimatických změn. Podle klimatologa Jana Pretla prezident v textu zaslaném Kongresu popřel vědecké poznatky. Nejen badatelům také vadí, že prezident přirovnává environmentalismus ke komunismu. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka se Klaus zesměšní a poškodí i pověst Česka.

Klaus prý nepochopil podstatu Klaus_Vaclav_prezident_pohled_172x107.jpg

"Ztotožňuji se s prezidentovými obavami, aby kroky směřované proti globálnímu změnám nebyly příliš nákladné," řekl Pretel. Badatel Českého hydrometeorologického ústavu reprezentuje českou klimatologii na mezinárodních fórech. Klaus a jeho poradci podle něj nepochopili podstatu zpráv vydávaných Mezinárodním panelem pro změny klimatu (IPCC). "Vzali si pouze nejkritičtější scénář, nepracují s tím, že scénáře popisují různé fáze vývoje," konstatoval. Prezident podle něj také chybuje, když popírá, že si člověk sám planetu ničí.

Pretel nedokáže pochopit, co Klaus myslí slovy o tom, že zatímco některé pouště se mohou v budoucnu rozšiřovat a některé břehy oceánů mohou být zaplaveny vodou, ohromné části Země - dosud neobydlené kvůli drsnému, studenému klimatu - by se mohly stát úrodnými oblastmi. "Nemá představu, jak to tam vypadá," uvedl Pretl s odkazem na místa, která se postupně proměňují v poušť.

"Že by se lidé ze zaplaveného Bangladéše nebo vyschlé Afriky měli přestěhovat na Sibiř jen proto, aby obstarožní průmyslové podniky mohly pokračovat ve vysokých exhalacích," reagoval ještě ostřeji Vojtěch Kotecký z ekologického sdružení Hnutí Duha.

Nezodpovědný střelec

"Možná, že si Kongres myslí, že je dobré spojit pohled odborníků a politiků," řekl amerikanista a bývalý senátor Josef Jařab. Klaus podle jeho názoru střílí v případě environmentálních otázek od boku nezodpovědná prohlášení. Vychází přitom pouze z vlastního přesvědčení, nikoli hlubšího zkoumání, míní.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) má i prezident právo vyjádřit svůj názor.  Dodal nicméně, že řada aspektů toho, co prezident říká, je mu blízká. "My jsme se zavázali k celé řadě cílů, které jsou prosazovány v Evropské unii. V tomto smyslu děláme reálnou politiku, je to politika kompromisů a konsensu 27 států," popsal Topolánek českou pozici.