Státní zástupce ve čtvrtek večer obvinil všech 11 podezřelých policistů kladenského dopravního inspektorátu ze zneužití pravomoci veřejného činitele a braní úplatků. Údajně vzali úplatky ve více než deseti případech, řekl náměstek středočeského krajského státního zástupce Petr Šnajdr. Kladenský ředitel policie Vladimír Hrotík všechny stíhané propustil ze služby bez nároku na rentu.

Úplatky brala silniční hlídkakontrola_policie_MMS.jpg

Policisté jsou vyšetřováni na svobodě. Podezření se týká kompletního týmu policistů ze skupiny silničního dohledu, tedy všech policistů, kteří v ulicích kontrolovali řidiče. Podle Šnajdra zatím nebylo vyčísleno, kolik peněz korupčním jednáním skupina policistů získala. "Z našeho pohledu není důležité, zda to bylo 50 korun nebo několik tisíc, velikost částky o obvinění z korupce nerozhoduje," sdělil.

Mluvčí kladenské policie Michaela Nováková. uvedla, že mezi obviněnými policisty nejsou dva příslušníci dopravní policie, kvůli kterým Hrotík v roce 2004 čelil obvinění, že je nepotrestal, když od řidičů vzali úplatek. Vyšetřovatelé tehdy dospěli k závěru, že Hrotík, který byl dočasně zproštěn výkonu služby, nic neprovedl. Hrotík poté podal trestní oznámení na televizního reportéra Jana Tunu pro pomluvu a neoprávněné nakládání s osobními údaji. "Oba (policisté) již u kladenské policie nepracují," uvedla Nováková.

Psychotesty na podvodníky nestačí

Odhalení korupce policistů je podle ní velmi složité. Na okresním ředitelství v Kladně k tomuto účelu zřídili vnitřní odbor, který provádí namátkové kontroly. "Sklony ke korupčnímu jednání by měly odhalit i psychotesty, kterými uchazeči o práci u policie prochází, ale není to stoprocentní," sdělila Nováková s tím, že podobné případy jako tento by mohly sloužit jako odstrašující příklad. Na odhalení korupce kladenských policistů pracovala inspekce několik měsíců, případ dokončila ve čtvrtek ráno.