Členové celostátního výboru KDU-ČSL se dnes shodli na tom, že předseda strany Jiří Čunek má i přes obvinění z korupce nadále jejich důvěru. Na večerním zasedání nikdo z Čunkových stranických kolegů nevznesl požadavek, aby vicepremiér a ministr pro místní rozvoj kvůli pokračujícímu trestnímu stíhání opustil koaliční kabinet.
"Celostátní výbor důvěřuje předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi," zní jednověté usnesení stranického vedení. Usnesení bylo přijato jednoznačně, jen sám Čunek se zdržel hlasování.
"Očekával jsem to. Ve straně žádný problém nebyl," prohlásil Čunek s tím, že problémy zveličila média. Kdyby ho straničtí kolegové vyzvali k rezignaci, učinil by tak - ale to se nestalo.
Čunek své kolegy seznámil s argumenty, které podle lidoveckého šéfa a vicepremiéra svědčí o jeho nevině. Podle mluvčího strany Martina Horálka neřekl nic, co by se už dříve neobjevilo v médiích. Čunek dodal, že nezacházel do podrobností, protože stranické vedení není vyšetřovací orgán.
Podle opozice by Čunek neměl čekat na konec vyšetřování a okamžitě složit vládní funkce. Koaliční partneři zatím na lidoveckého šéfa nenaléhají. Premiér Mirek Topolánek (ODS) se nechal slyšet, že tento týden musí ve vývoji případu nastat nějaký zlom. Čunka ale k odchodu nevyzval a prohlásil, že bude respektovat rozhodnutí KDU-ČSL. Čunek s ním chce mluvit ve středu, kdy v Kolodějích zasedá koaliční kabinet. "Nechci spekulovat o tom, co kdo z mých partnerů udělá," řekl Čunek.
"Odcházím uklidněn," uvedl po zasedání výboru šéf jihočeských lidovců Vladimír Pavelka. Právě on patřil k několika lídrům krajských organizací, odkud zazněly jisté pochybnosti nad posledním vývojem Čunkovy kauzy. Podobně se vyjadřovali i další účastníci večerního zasedání.
Policie Čunka podezřívá z toho, že před pěti lety jako vsetínský starosta dostal zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek tvrdí, že má k dispozici znalecký posudek, který dokazuje jeho nevinu. Týká se odhadu cen vsetínských bytů. Podle něj je původní znalecký posudek o 11 procent vyšší než ten nový, který vypracoval znalecký ústav. "Chybí motiv toho, proč by mně někdo dával peníze," uvedl.
Dalším podpůrným argumentem má být to, že v den, kdy se podle své tehdejší sekretářky Marcely Urbanové pochlubil ve své vsetínské kanceláři úplatkem od H&B Real, se zúčastnil výjezdního zasedání vlády ve Zlíně.
Podle médií na tento důkaz přišel obchodník s lehkými topnými oleji Roman Vaškůj. Policie ho viní z toho, že se spolu s dalšími dvěma muži pokusili ovlivnit výpověď klíčové svědkyně Urbanové. Nabízeli jí prý peníze výměnou za pomoc pro vicepremiéra. Zlínský podnikatel ale podle Mladé fronty Dnes tvrdí, že jí úplatek nenabízel a že vše připravil jako cílenou provokaci, při níž by se Urbanová zdiskreditovala. Chtěl prý pomoci Čunkovi, kterého je příznivcem. Podle České televize už nemá Urbanová policejní ochranu.
Aféru dnes poznamenaly i informace, že Čunkova manželka Pavla dostává výhrůžné dopisy. Anonymní pisatel v nich údajně upozorňuje, že nynější potíže jejího muže nejsou tím jediným, co může rodinu šéfa KDU-ČSL potkat. Případem se již zabývá policie.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist