Členové celostátního výboru KDU-ČSL se dnes shodli na tom, že předseda strany Jiří Čunek má i přes obvinění z korupce nadále jejich důvěru. Na večerním zasedání nikdo z Čunkových stranických kolegů nevznesl požadavek, aby vicepremiér a ministr pro místní rozvoj kvůli pokračujícímu trestnímu stíhání opustil koaliční kabinet.


"Celostátní výbor důvěřuje předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi," zní jednověté usnesení stranického vedení. Usnesení bylo přijato jednoznačně, jen sám Čunek se zdržel hlasování.


"Očekával jsem to. Ve straně žádný problém nebyl," prohlásil Čunek s tím, že problémy zveličila média. Kdyby ho straničtí kolegové vyzvali k rezignaci, učinil by tak - ale to se nestalo.


Čunek své kolegy seznámil s argumenty, které podle lidoveckého šéfa a vicepremiéra svědčí o jeho nevině. Podle mluvčího strany Martina Horálka neřekl nic, co by se už dříve neobjevilo v médiích. Čunek dodal, že nezacházel do podrobností, protože stranické vedení není vyšetřovací orgán.


Podle opozice by Čunek neměl čekat na konec vyšetřování a okamžitě složit vládní funkce. Koaliční partneři zatím na lidoveckého šéfa nenaléhají. Premiér Mirek Topolánek (ODS) se nechal slyšet, že tento týden musí ve vývoji případu nastat nějaký zlom. Čunka ale k odchodu nevyzval a prohlásil, že bude respektovat rozhodnutí KDU-ČSL. Čunek s ním chce mluvit ve středu, kdy v Kolodějích zasedá koaliční kabinet. "Nechci spekulovat o tom, co kdo z mých partnerů udělá," řekl Čunek.


"Odcházím uklidněn," uvedl po zasedání výboru šéf jihočeských lidovců Vladimír Pavelka. Právě on patřil k několika lídrům krajských organizací, odkud zazněly jisté pochybnosti nad posledním vývojem Čunkovy kauzy. Podobně se vyjadřovali i další účastníci večerního zasedání.


Policie Čunka podezřívá z toho, že před pěti lety jako vsetínský starosta dostal zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek tvrdí, že má k dispozici znalecký posudek, který dokazuje jeho nevinu. Týká se odhadu cen vsetínských bytů. Podle něj je původní znalecký posudek o 11 procent vyšší než ten nový, který vypracoval znalecký ústav. "Chybí motiv toho, proč by mně někdo dával peníze," uvedl.


Dalším podpůrným argumentem má být to, že v den, kdy se podle své tehdejší sekretářky Marcely Urbanové pochlubil ve své vsetínské kanceláři úplatkem od H&B Real, se zúčastnil výjezdního zasedání vlády ve Zlíně.


Podle médií na tento důkaz přišel obchodník s lehkými topnými oleji Roman Vaškůj. Policie ho viní z toho, že se spolu s dalšími dvěma muži pokusili ovlivnit výpověď klíčové svědkyně Urbanové. Nabízeli jí prý peníze výměnou za pomoc pro vicepremiéra. Zlínský podnikatel ale podle Mladé fronty Dnes tvrdí, že jí úplatek nenabízel a že vše připravil jako cílenou provokaci, při níž by se Urbanová zdiskreditovala. Chtěl prý pomoci Čunkovi, kterého je příznivcem. Podle České televize už nemá Urbanová policejní ochranu.


Aféru dnes poznamenaly i informace, že Čunkova manželka Pavla dostává výhrůžné dopisy. Anonymní pisatel v nich údajně upozorňuje, že nynější potíže jejího muže nejsou tím jediným, co může rodinu šéfa KDU-ČSL potkat. Případem se již zabývá policie.