Německo vyzvalo k jednání o umístění raketové základny u nás a v Polsku, která by však měla být součástí obranného systému NATO. K prohlášení došlo těsně den poté, kdy Američané uvedli, že chtějí jednat o strategickém obranném systému třeba i bez souhlasu NATO.


Vedení útvaru Pentanu, kam spadá strategický obranný systém, sdělilo, že si chce zabezpečit porozumění u členů NATO pro jejich plány vybudovat základny nevýchodní Evropě, ale jejich výslovné dobrozdání nebude vyžadovat.


Názor Německa uvedl na neformálním zasedání ministrů obrany členských zemí Evropské unie ve Wiesbadenu německý ministr Franz Josef Jung. Případné výhrady Moskvy k tomuto projektu by měly být podle Junga projednány v Radě Rusko - NATO.


"Celý takový systém by měl být integrován v NATO," prohlásil Jung na závěr dvoudenní schůzky, na níž českou stranu zastupoval náměstek ministryně obrany Martin Barták. Rada Rusko - NATO současně podle německého ministra obrany nabízí příležitost přesvědčit ruské vedení o tom, že americké plány nejsou namířeny proti Rusku.


Systém by mohl být rovněž na Kavkaze
Podle Oberinga uvažují Spojené státy o umístění dalšího protiraketového radaru na Kavkaze. Představitelé Ázerbájdžánu a Gruzie však dnes prohlásili, že s USA o rozmístění komponentů amerického obranného systému na svém území nejednají. Třetí kavkazský stát, Arménie, má natolik silné vazby na Rusko, že by byla jen stěží představitelnou volbou, napsala agentura AP.


Švédský ministr obran Mikael Odenberg se prý s náměstkem ministryně Vlasty Parkanové shodli na možnosti spolupráce také při plánovaném dozoru nad vzdušným prostorem pobaltských států (airpolicing) v roce 2009. Se slovenským ministrem obrany Františkem Kašickým diskutoval Barták ve Wiesbadenu o vytvoření společné bojové skupiny (takzvané battlegroup); k podpisu příslušných memorand by údajně mohlo dojít v horizontu měsíců.