Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek i přes pokračující trestní stíhání zůstává v koaliční vládě vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. O rezignaci neuvažuje. Novinářům to řekl krátce poté, co státní zástupce zamítl jeho stížnost proti obvinění z korupce. Čunek, kterého policie podezírá z přijetí půlmilionového úplatku, vinu popírá. Zatímco podle opozice by měl opustit kabinet, koaliční partneři ani KDU-ČSL na Čunka kvůli rezignaci nenaléhají.


Lidovecký vicepremiér tvrdí, že neprovedl nic nekalého, a proto nevidí důvod ke složení funkcí. "Jsem si naprosto jist, že jsem nic nespáchal," prohlásil Čunek po zasedání vlády. O své situaci chce hovořit se stranickými kolegy i s koaličními partnery, teprve poté oznámí své rozhodnutí. O odstoupení ale teď neuvažuje. "V tuto chvíli to nemám určitě v úmyslu," uvedl s tím, že věří v prokázání své neviny.


I zástupci ostatních dvou vládních stran na Čunka nenaléhají, aby kvůli obvinění opustil kabinet. "Nehodlám ho vyzývat, aby odstoupil, je to primárně věc pana vicepremiéra," uvedl šéf zelených Martin Bursík. Podle něj je Čunkův případ precedens týkající se presumpce viny či neviny politiků. Soudí, že když politik původně jen dočasně odejde z funkcí a pak je očištěn, nemá šanci se do politiky zpátky vrátit. "Přeji si, aby ta věc dopadla dobře pro pana vicepremiéra Čunka i pro vládu," uvedl Bursík.


Místopředseda vlády za ODS Alexandr Vondra poznamenal, že důvěryhodnost kabinetu záleží na jeho činnosti a Čunkova kauza její práci nijak neovlivňuje. Jako senátor Vondra hlasoval proti Čunkově vydání, podle vlastních slov "v něm hlodají červíčky pochybností tím i oním směrem". Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) se nechtěl k Čunkovu setrvání ve vládě vyjadřovat, podle něj si "to musí vyřídit lidovci a Čunek". Vicepremiér Petr Nečas (ODS) míní, že šéf lidovců má dost argumentů na to, aby veškerá podezření rychle rozptýlil. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) si myslí, že jde o rozhodnutí lidoveckého vicepremiéra.


Ani mateřská strana nežádá od svého lídra radikální kroky. "Teď není důvod, aby odstupoval z žádné funkce," řekl lidovecký ministr Cyril Svoboda.


Sociální demokraté opakovaně Čunka vyzvali, aby jako obviněný nezůstával ministrem. Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že kauza šéfa lidovců se již nedotýká jen jeho osoby, ale celé vlády. "Své personální pravomoci by tak měl nyní využít premiér Mirek Topolánek. Jinak ten stín padne i na něj," řekl Filip.


Čunek uvedl, že o rozhodnutí žalobce se dozvěděl dnes dopoledne, na písemné rozhodnutí čeká. Státní zástupce se podle něj domnívá, že je případ starý pět let třeba důkladně vyšetřit. Připomněl, že už dříve předal policii materiály, které podle něj dokazují jeho nevinu, další podklady prý ještě dodá.


Čunek je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve své funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá. Dosud ho jeho straničtí i vládní kolegové podporovali. Také oni čekali s diskusí o jeho setrvání ve funkcích na rozhodnutí o stížnosti.


Policie Čunka obvinila z přijetí úplatku. Podezírá ho z toho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i firma obvinění odmítají.


ČSSD: Čunek porušil veřejný slib a poškozuje kredit ČR
Sociální demokraté vydali k rozhodnutí ministra Čunka jednoznačné stanovisko. "Rozhodnutí místopředsedy vlády Jiřího Čunka neodstoupit z vládní funkce ani poté, co neuspěl se svým odvoláním proti trestnímu stíhání, je podle vedení ČSSD jasným porušením veřejného slibu. Pan Čunek opakovaně prohlásil, že odejde z vlády v případě, že státní zástupce odmítne jeho stížnost a to se nyní stalo," uvádí se v textu, pod kterým je podepsaná tisková mluvčí ČSSD Květa Kočová.

Podle ČSSD je to již "druhý případ v poslední době, kdy Jiří Čunek nesplnil svůj slib. V době, kdy Senát rozhodoval o tom, že ho zbaví imunity v této věci, pan Čunek v médiích slíbil, že sám vyzve senátory, aby ho ke stíhání vydali. Nakonec to ale neudělal."

Strana proto vyzývá ostatní koaliční subjekty, aby k Čunkově kroku zaujaly jasný postoj. "Další setrvání Jiřího Čunka ve vládě poškozuje nejen politickou kulturu u nás doma, ale i pověst České republiky v zahraničí," cituje stanovisko místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku.