Strany trojkoaliční vlády dnes budou hledat stanovisko k budoucnosti euroústavy. Zatím se názory ODS, zelených a lidovců na text určující pravidla dalšího fungování Evropské unie výrazně liší. Zatímco ODS by ráda, aby vznikla úplně nová smlouva, zelení a lidovci jsou ochotni, každý za jiných podmínek, dokument pouze revidovat.


Oficiální postoj tak zatím Česku schází. Programové prohlášení vlády závazný postoj k euroústavě neobsahuje. Jednání takzvané K9 o euroústavě, kterého se zúčastní tři zástupci z každé strany, iniciovali před dvěma týdny zelení.


Občanští demokraté soudí, že by měl vzniknout úplně jiný dokument, který by byl podstatně jednodušší a také přehlednější než text odmítnutý Francií a Nizozemskem. Strana zelených je přesvědčena, že vyjít by se mělo ze současné podoby dokumentu. Oficiální postoj plánovali zelení probrat na víkendovém sjezdu, nestihli to však, téma tak zůstalo na posouzení republikové rady zelených. Ani lidovci nepovažují současný text euroústavy za mrtvý, doporučují se k němu vrátit ve chvíli, kdy bude jasné, jak funguje nově rozšířená EU.


Co vše chceme měnit?
Parlamentní strany rozděluje pohled na potřebnost a míru zásahů do evropské ústavní smlouvy jako dokumentu, který by měl určit pravidla budoucího fungování Evropské unie. Ukázalo se to na nedávné konferenci o budoucnosti EU, kde vystoupili předsedové stran. Topolánek uvedl, že Evropská unie by měla být svobodnější a flexibilnější, přičemž státy nebo jejich skupiny by si samy vybraly stupeň a hloubku integrace podle svých zájmů. Proto je podle něj nutné hledat cestu k úplně novému znění euroústavy.


Sociální demokracie podle Paroubka naopak souhlasí s tím, aby stávající euroústavu ratifikovaly všechny členské státy do léta 2009. ČSSD považuje schválení smlouvy za klíčovou věc, a to nejlépe ve stávajícím znění.


KDU-ČSL je podle svého předsedy Jiřího Čunka pro zachování podstaty původní evropské ústavy. Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík považuje dosavadní text euroústavy za základ pro nový dokument, který by určil potřebná pravidla budoucího fungování EU. Také předseda KSČM Vojtěch Filip připustil možnost vytvoření nové a lepší ústavy.


Německá kancléřka Angela Merkelová nedávno navrhla, aby se vůdci členských států o ústavě společně bavili na březnovém summitu v Berlíně. Tato jednání by pak následovalo období intenzivních setkání mezi zmocněnci členských států koncem dubna a začátkem května.