Vicepremiér, předseda lidovců a senátor Jiří Čunek si svým vystoupením na Rádiu Česko příliš nepomohl. Přiznal, že v roce 2000 zakoupil část rekreačního objektu v Jeseníkách. Cena zakoupené části nemovitosti je podle Katastrálního úřadu v Bruntále půl milionu korun.


"To je spoluvlastnictví jedné ideální třetiny. Ano, je to rekreační chalupa," přiznal Čunek Rádiu Česko koupi třetiny horské chalupy v Suché Rudné na Bruntálsku. Více se ale o celé záležitosti šířit nechtěl.


"Jedná se o kauzu před mým vstupem do politiky. Doklady na nákup nemovitosti mám a v tomto případě jsem pouze použil všechny zajišťovací instrumenty k tomu, abych nepřišel o své peníze," vzkázal Čunek Rádiu Česko prostřednictvím mluvčího lidovců Martina Horálka.


Dosud čtyřmilionová investice rodiny šéfa KDU-ČSL se tím rozšířila o dalších půl milionu korun. Čunek, kterého policie podezírá z přijetí úplatku, zatím všechny příjmy veřejně nedoložil.


"Přiznal jsem tento majetek už na počátku. Dokonce jsem musel některé noviny upozornit na majetky, které ještě mám, protože vyčíslily majetku málo. Pořídil jsem si všechno úplně legálně," zdůraznil Čunek novinářům ve Varšavě, kde doprovází premiéra Mirka Topolánka (ODS).


Převodem nemovitosti někdo splácel dluh
Z kupní smlouvy, kterou si Rádio Česko následně vyžádalo na katastrálním úřadu v Bruntále, vyplývá, že blíže neidentifikovaná osoba nebo podnikatelský subjekt dlužil Čunkovi peníze. Posléze k dlužníkovi takzvaně přistoupila společnost Ruchstav Holding, která dluh splatila převodem třetiny domu a pozemku.


Policie Čunka stíhá kvůli podezření, že vzal před pěti lety půlmiliónový úplatek od firmy H&B Real, která spravovala vsetínské byty. Kriminalisté a státní zastupitelství proto prověřují veškeré příjmy a výdaje rodiny vicepremiéra. Státní zástupce Radim Obst ale nechce sdělovat podrobnosti. "V průběhu vyšetřování nebo dokazování se určitě vyjadřovat nebudu," řekl Obst.


Čunek předsedal zbrojovce, která skončila v konkurzu
Podle Českého rozhlasu byl bezpečnostní technik vsetínské zbrojovky Čunek navíc od poloviny roku 1993 členem představenstva jiného zbrojařského závodu - Zevety Bojkovice. Společnost se v té době potýkala se zásadními finančními problémy a nakonec skončila v únoru 1995 v konkurzu.


Veškeré příjmy bude Jiří Čunek vysvětlovat policii. Nepramenily ale asi jen z pracovní činnosti, kterou uvádí ve svém oficiálním životopise. V něm, jak jsme minulý týden informovali, zcela vynechal své čtyřleté politické angažmá před rokem 1998. Podle něj se jednalo o krátkou nepodstatnou epizodu. Čunek v té době působil v zastupitelstvu města Vsetína a v bytové komisi.