Stovky odpůrců radarové základny, kterou chtějí Spojené státy vybudovat nedaleko Prahy, se dnes v podvečer sešly před sídlem české vlády. Účastníci demonstrace si přinesli makety radarů a raket, transparenty a postavili několik stanů. "Chceme tu vybudovat mírovou protiraketovou základnu," řekl agentuře ČTK Jan Tamáš, předseda Humanistické strany, která patří k organizátorům akce.

Organizátoři tvrdili, že odpůrců základny přišlo určitě přes tisíc. Policisté ale odhadovali účast na něco přes dvě stovky.


Vystoupili i Zaorálek či Šinágl
Mezi řečníky vystoupil i místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Řekl, že přišel hlavně poslouchat. Oznámil odmítavý postoj sociální demokracie k základně a požadavek, aby o ní občané rozhodovali v referendu. "Já se hlásím k představě Evropy, která bude sjednocená a mírová," uvedl v projevu.

Člen republikové rady Strany zelených Matěj Stropnický demonstrantům řekl, že ministři zelených, zejména ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, nevyjadřují většinový názor vedení strany.

Smyslem happeningu bylo podle Tamáše ukázat, jaké to je, když se rozhoduje "o nás a bez nás". "Říkají nám, že je to věc poslanců, aby za nás rozhodli. My říkáme, že to tak není," uvedl s tím, že proto demonstranti postavili "protiradarovou mírovou základnu".

Cílem všech protestů a demonstrací, které organizuje iniciativa Ne základnám, je podle Tamáše vyvolat referendum. "Chceme, aby občané České republiky měli možnost se vyjádřit k otázce umístění radarové základny na našem území," dodal.

Mezi demonstranty přišel i stoupenec základny a protikomunistický aktivista Jan Šinágl. "Já jsem toho názoru, že každá země, která nepřispívá k obraně, na to doplatí," cituje ho ČTK.


Radar má údajně sloužit v případné válce USA s Ruskem a Čínou
Aktivisté v projevech zdůrazňovali nebezpečí, které podle nich radar představuje, a také to, že má sloužit případné válce USA s Ruskem a Čínou. Tvrdili, že základna musí mít v podzemí atomový reaktor, aby měla vlastní zdroj energie. Posluchači je přerušovali výkřiky: "referendum", "ne základnám" a "nechceme válku". Mnozí z nich podepisovali archy petice požadující referendum.

Čeští odpůrci předsunuté výspy amerického protiraketového deštníku mají spojence i v zahraničí. Evropští humanisté se dnes sešli před zastupitelskými úřady ČR v některých evropských metropolích. Někteří už odeslali protestní dopisy české vládě, prezidentovi a parlamentu, jiní je chtějí na velvyslanectvích předat v příštích dnech.

Například před velvyslanectví v Berlíně přišlo proti americké základně v Česku pokojně demonstrovat devět lidí s pacifistickými symboly a českou vlajkou. Čeští diplomaté od nich převzali protestní dopis Německé humanistické strany, která na německé politické scéně nehraje prakticky žádnou roli a která psaní adresuje velvyslanci Rudolfu Jindrákovi. Na pořádek před ambasádou dohlížela policejní hlídka.

Naopak ani jeden demonstrant nedorazil na demonstraci, kterou zorganizovala Humanistická strana v Budapešti. Podle konzulky Márie Opělové tak policisté v podvečer dohlíželi jen na prázdný prostor před českou ambasádou. Ani na velvyslanectví v Paříži žádný protestní dopis dnes odevzdán nebyl.


Evropa se podle humanistů dále jen podřizuje Americe
Humanisté v dopise píšou, že projekt americké protiraketové obrany "jen pomáhá dalšímu podřizování se Evropy militaristické a velmi nebezpečné mezinárodní politice USA, která nemá nic společného se zájmy lidí žijících v Evropě". Evropská unie musí projekt podle nich odsoudit, protože přináší nebezpečí.