Policie dnes obvinila vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka z přijetí úplatku. Senátor policejní usnesení převzal odpoledne. "Proti tomuto usnesení bude právními zástupci podána v zákonné době stížnost," sdělil Čunkův advokát Eduard Bruna. Jde o první případ, kdy byl člen české vlády obviněn z trestného činu v době, kdy působil ve své funkci. Podobné případy nejsou obvyklé ani v Evropě.


"Vicepremiér převzal usnesení policejního orgánu, kterým vůči němu bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin přijímání úplatku," uvedl Bruna. Podle něj se k tomu Čunek dále nebude vyjadřovat.


Policie Čunka podezírá z toho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek podezření popírá.
Senát ho tento týden zbavil imunity a umožnil tak jeho stíhání. Policie měla čas více než tři měsíce na vznesení obvinění. Informace, že policisté mají na Čunkovo obvinění z korupce čas jen do neděle 11. února, jinak hrozí promlčení, se ukázala jako nepravdivá. Doba, po kterou Čunek požíval jako senátor imunity, se totiž do pětileté promlčecí lhůty nezapočítává.
Čunek se kvůli podezření z uplácení stal v posledních dnech terčem kritiky opozičních politiků. Sociální demokraté vicepremiéra opakovaně vyzvali k demisi. Čunek ale dobrovolně z koaličního kabinetu odcházet nehodlá. Zatím ho k rezignaci nenutí ani jeho mateřská strana, i když někteří lidovci připouštějí, že je kauza v očích veřejnosti poškozuje.
Podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka je Čunkova kauza zpolitizovaná a zvláštní. "Dávám Jiřímu Čunkovi šanci, a chci, abyste mu ji dali i vy, protože ten případ je podivný, nese znaky určitého ovlivňování," uvedl Topolánek ve čtvrtek při interpelacích ve sněmovně.


Policisté také vyhlásili celostátní pátrání po šéfovi vsetínské firmy H&B Real Petrovi Hurtovi, který je podezřelý z toho, že před pěti lety Čunka uplatil. Hurta je již několik dní nezvěstný. Policisté mu ale potřebují předat obvinění z trestného činu. Policie provedla i opatření na hranicích České republiky. Ani v případě Hurty zřejmě promlčecí lhůta v krátké době nevyprší. O kolik se prodlouží, si ale vsetínská policie netroufá odhadovat.


V advokátní kanceláři Eduarda Bruny působí někdejší předseda vlády Stanislav Gross (ČSSD). Gross funkci a vrcholnou politiku opustil v roce 2005 po aféře, kdy jednoznačně nevysvětlil původ peněz, za které si jeho rodina pořídila byt na pražském sídlišti Barrandov. Poté nastoupil do Brunovy kanceláře jako koncipient.