Od listopadového převratu se odehrálo již několik desítek afér zaměstnanců státní správy souvisejících s lustracemi a se spoluprácí s komunistickou Státní bezpečností (StB). Nejvýznamnější kauzy uvádíme v následujícím přehledu.
Květen 1990 - Vídeňský týdeník Profil napsal, že šéf Československé strany lidové Josef Bartončík byl spolupracovníkem StB. Bartončík nakonec vysokou politiku opustil.
Březen 1991 - Na schůzi Federálního shromáždění byla zveřejněna jména poslanců - spolupracovníků StB. Byli mezi nimi Petr Burian, Josef Bartončík, Zdeněk Masopust, Jaromír Gebas, Lubomír Lédl, Jan Kavan, Rudolf Zukal, Vojtěch Filip, Boleslav Bárta a Václav Tomis. Většina z nich vědomou spolupráci popřela, soudili se a lustrační spor s ministerstvem vnitra, jako například Jan Kavan, vyhráli.
Podzim 1998 - Prezidentská kancelář zrušila návrh na vyznamenání bývalého starosty Vídně Helmuta Zilka poté, co se objevilo podezření, že spolupracoval s StB.
Prosinec 1999 - Vyšlo najevo, že předsedu Fondu národního majetku Jana Stiesse vyšetřuje policie kvůli podezření, že se prokazuje zfalšovaným lustračním osvědčením. Stiess opustil funkci. Nakonec jej soud zprostil obžaloby z padělání a pozměňování veřejné listiny.
Listopad 2001 - Několik desítek komunistických agentů pracovalo pod ministerstvem vnitra ještě před rokem 1998. Oznámil to ministr vnitra Stanislav Gross ve sněmovně při projednávání senátní novely zákona o zpřístupnění téměř všech svazků bývalé StB.
4. července 2006 - Předseda KSČM Vojtěch Filip podle rozhodnutí českobudějovického okresního soudu z roku 1992 vědomě spolupracoval s československou zpravodajskou službou, ale nevěděl, že služba organizačně patří pod komunistickou Státní bezpečnost. Filip soudu v roce 1992 podle rozsudku řekl, že vědomě pracoval pro československou vojenskou rozvědku. Nejprve popíral, že v 80. letech spolupracoval s jakoukoli složkou komunistického ministerstva vnitra, píše se v rozsudku. Svou výpověď změnil, až když byli zbaveni mlčenlivosti tři svědkové v případu.
9. února 2007 - Šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál byl veden jako spolupracovník StB. Vyplynulo to z vyjádření náměstka policejního prezidenta Oldřicha Martinů, který řekl, že důstojník ztratil předpoklady pro působení na policejním prezidiu a musí odejít.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist